RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Turyści odpoczywają w tłoku. Kolejki na Giewont, Rysy i Orlą Perć

Najwięcej turystów wybiera się nad Morskie Oko (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Na Tatrzańskich szlakach, pomimo pandemii koronawirusa, panuje bardzo duży ruch turystyczny. Tylko w lipcu Tatry odwiedziło ponad pół miliona turystów – wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Największą popularnością cieszy się niezmiennie Morskie Oko.

„Obcy genotyp w Tatrach”. Małżeństwo wyproszono z parku

Funkcjonariusze Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego zawrócili turystkę, która na ramieniu wniosła małpkę kapucynkę. Kobieta przyjechała w Tatry...

zobacz więcej

Z danych zebranych z punktów wejściowych na teren TPN wynika, że tylko w lipcu Tatry odwiedziło 550 tys. 591 osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku turystów w Tatrach było nieznacznie więcej, bo 577 tys. 043.

W sierpniu ruch na tatrzańskich szlakach jest również bardzo duży. Świadczyć może o tym choćby fakt, że parkingi na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się szlak do Morskiego Oka, są całkowicie zajęte. Rezerwacji tych miejsc parkingowych należy dokonywać przez internet co najmniej na dzień przed planowaną wycieczką.

O bardzo dużym ruchu turystycznym świadczą też kolejki turystów oczekujących na wejście na popularne szczyty. Tak jest na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia np. na Giewont, Rysy czy Orlą Perć.

Władze TPN przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią. Turyści powinni zachowywać dystans 1,5 m od innych. Zaleca się również wycieczki w towarzystwie osób, z którymi przebywamy na co dzień. Należy unikać gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Należy unikać kontaktu z ławami, ławostołami, barierkami i ogrodzeniami.

TPN rekomenduje zakup biletów wstępu do parku on-line za pośrednictwem strony tpn.pl lub w aplikacjach SkyCash i mPay.

źródło:

Zobacz więcej