RAPORT

Prorosyjska era Tuska

MSW Białorusi: ponad tysiąc osób zatrzymanych

W komunikacie podano, że w Brześciu milicjanci użyli broni palnej, by obronić się przed napaścią „agresywnie nastawionych obywateli” i że jedna osoba została ranna (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)
W komunikacie podano, że w Brześciu milicjanci użyli broni palnej, by obronić się przed napaścią „agresywnie nastawionych obywateli” i że jedna osoba została ranna (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Podczas protestu na Białorusi wieczorem i w nocy zatrzymano ponad tysiąc osób; w Brześciu funkcjonariusze użyli broni palnej – podało ministerstwo spraw ewnętrznych. To pierwsze potwierdzenie użycia przez milicję ostrej amunicji wobec demonstrantów.

Premier Morawiecki rozmawiał z szefową Związku Polaków na Białorusi

Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza...

zobacz więcej

„W nocy z 11 na 12 sierpnia w kraju doszło do punktowych zgromadzeń obywateli w 25 miejscowościach. (...) Za udział w nielegalnych masowych akcjach zatrzymano ponad tysiąc osób” – poinformował resort spraw wewnętrznych. Jak dodał, organy śledcze wszczęły 17 spraw karnych.

W komunikacie podano, że w Brześciu milicjanci użyli broni palnej, by obronić się przed napaścią „agresywnie nastawionych obywateli” i że jedna osoba została ranna. Komunikat MSW głosi, że napastników „nie zatrzymały strzały ostrzegawcze w powietrze” i wobec tego „w celu ochrony życia i zdrowia funkcjonariuszy” użyto broni w sposób ofensywny.

Powołując się na resort zdrowia, MSW przekazało, że ogółem pomocy medycznej wymagało 51 osób. 14 milicjantów i żołnierzy wojsk MSW odniosło obrażenia różnego stopnia.

W niedzielę, poniedziałek i wtorek wieczorem na Białorusi doszło do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. MSW podało, że w niedzielę i poniedziałek zatrzymano ponad 5 tys. osób.

We wtorek doszło do starć demonstrantów z milicją w kilku miejscach Mińska oraz innych miastach. Do rozpędzania demonstracji struktury siłowe używały granatów hukowych, gazu łzawiącego oraz strzelają gumowymi kulami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej