RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki rozmawiał z szefową Związku Polaków na Białorusi

Borys podkreśliła, że Związek Polaków na Białorusi zgodnie ze statutem nie angażuje się w działalność polityczną, ale „ta sytuacja dotyczy wszystkich obywateli” (fot. PAP/EPA/TATIANA ZENKOVICH)
Borys podkreśliła, że Związek Polaków na Białorusi zgodnie ze statutem nie angażuje się w działalność polityczną, ale „ta sytuacja dotyczy wszystkich obywateli” (fot. PAP/EPA/TATIANA ZENKOVICH)

Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

Białoruś będzie tematem szczytu UE. Premier Morawiecki rozmawiał z szefową KE

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nt. sytuacji na Białorusi – przekazało unijne źródło. Szef...

zobacz więcej

– W kontekście wydarzeń ostatnich dni (stłumienia przez władze protestów powyborczych – red.) premier Mateusz Morawiecki pytał o sytuację Polaków i ogólnie o sytuację w kraju – przekazała Andżelika Borys.

– Premier chciał wiedzieć, jak to odbieramy, w jakim stopniu te problemy nas dotknęły i czy jest potrzebna pomoc – dodała.

Borys podkreśliła, że Związek Polaków na Białorusi zgodnie ze statutem nie angażuje się w działalność polityczną, ale „ta sytuacja dotyczy wszystkich obywateli”.

– Zrelacjonowałam, kto (z działaczy i osób związanych z ZPB – red.) został zatrzymany czy poturbowany, jaki jest stan tych osób – wskazała Borys. Wyjaśniła, że zatrzymane były osoby w Lidzie, Wołkowysku, Mińsku. W Grodnie został pobity przez funkcjonariuszy i trafił do szpitala dziennikarz polonijny Jan Roman, członek ZPB.

Borys oznajmiła, że ZPB będzie udzielać pomocy prawnej Polakom potrzebującym wsparcia adwokata. – Powiedziałam też, że otrzymujemy wsparcie z placówek konsularnych i jesteśmy w stałym kontakcie – zaznaczyła.

Polska aktywna ws. Białorusi „zirytowała urzędników w Brukseli”

Nie będzie ani nadzwyczajnego szczytu UE, ani nadzwyczajnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych w sprawie Białorusi – poinformował portal...

zobacz więcej

Borys podziękowała premierowi za pomoc humanitarną przekazaną na Białoruś w czasie epidemii SARS-CoV-2.

– Sytuacja jest trudna, ponieważ stosowana jest przemoc i siła wobec społeczeństwa obywatelskiego. W naszym odczuciu każde użycie siły będzie pogarszało sytuację. Uważamy, że władze powinny rozpocząć dialog ze społeczeństwem – dodała Borys.

– (Rozmowa z premierem) to bardzo ważny sygnał, że ZPB i Polacy na Białorusi mogą liczyć na wsparcie polskiego rządu – powiedziała działaczka. Jak dodała, premier przekazał jej swój bezpośredni numer telefonu, by miała możliwość pilnego kontaktu.

W niedzielę, poniedziałek i wtorek wieczorem na Białorusi doszło do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. MSW podało, że zatrzymano ponad sześć tysięcy osób.

źródło:
Zobacz więcej