RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naczelny Onetu udostępnił zdjęcie „Duda=faszysta”. Internauci zauważyli coś jeszcze

LGBT. Parada Równości w Warszawie (fot. Maciej Luczniewski/ NurPhoto via Getty Images)

Bartosz Węglarczyk z Onetu odniósł się do mechanizmów rosyjskiej dezinformacji. Napisał, że polega ona na powołaniu się na mało znaczące wydarzenie, wpisaniu go w odpowiednią narrację, udostępnieniu w sieci i czekaniu na efekty. Następnie powołał się na mało znaczące wydarzenie, wpisał je w odpowiednią narrację, rozpowszechnił w sieci i czekał na efekty.

„Na proteście LGBT zginęli ludzie!”. Fake news na Tik-Toku obiega świat

Na Tik-Toku krąży wiral, w którym interauci są informowani o krwawym stłumieniu protestów środowisk LGBT w Polsce. Wśród nieprawdziwych informacji...

zobacz więcej

„New York Times opisuje mechanizm rosyjskiej dezinformacji: bierzemy mało znaczące wydarzenie, które wpisuje się w potrzebną nam narrację w debacie publicznej w USA, rozdmuchujemy je i manipulujemy, a następnie rozpuszczamy w sieci i czekamy na efekty” – napisał na Twitterze Bartosz Węglarczyk.

Udostępnił przy tym tekst opisujący, jak zwolennicy Republikanów opisywali spalenie przez liberałów w Portland w stanie Oregon stosu Biblii. W rzeczywistości lewicowi demonstranci spalili zaledwie dwa egzemplarze Pisma Świętego. Co więcej, profanacją uczuć religijnych była ponoć zainteresowana jedynie garstka osób, podczas gdy większość przechodziła obok tego zdarzenia obojętnie.

Internauci wytknęli jednak Bartoszowi Węglarczykowi, że w odstępie kilkunastu godzin sam udostępnił informację o mało znaczącym wydarzeniu. Ponieważ dotyczy ono środowisk LGBT, wpisuje się jednak w trwający w Polsce spór światopoglądowy.

Kierowca furgonetki pro-life do Trzaskowskiego: Mamy dokumenty. Idziemy na policję

Jan Bienias jeździ furgonetką Fundacji Pro-Prawo do Życia od niemal 2 lat. W rozmowie z portalem tvp.info przyznaje, że widział już wiele, ale...

zobacz więcej

Dziennikarz pokazał także zdjęcie manifestantów, którzy trzymają banery z napisem „Duda=faszysta” uderzające w prezydenta RP i zrównujące go z liderami reżimów totalitarnych.

Skąd pochodzi fotografia? W związku ze sporem wokół LGBT w jednym z amerykańskich miast zorganizowano niewielką pikietę. Przed polskim konsulatem grupa kilku osób prezentowała tam tęczowe flagi oraz transparenty. „Stop homofobii w Polsce” – brzmiał napis na jednym z nich.

We wpisie Węglarczyka pojawił się również link do portalu internetowego środowisk homoseksualnych gaycitynews.com.

„Plakat »Duda to Faszysta« nie jest już godzien skomentowania?” – zwrócił się do dziennikarza Onetu publicysta Piotr Semka. „Nareszcie nawet Onet przyznał, że to nie geje czy lesbijki, tylko po prostu działacze LGBT” – dodał z kolei Krzysztof Feusette.

źródło:
Zobacz więcej