RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UOKiK: Zarzuty dla spółki Pfeifer & Langen Polska o wykorzystywanie przewagi kontraktowej

To nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru (fot. Newscast/Universal Images Group via Getty Images)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko producentowi cukru Pfeifer & Langen Polska w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej– poinformował UOKiK. Spółce grozi kara do 3 proc. obrotu.

Biedronka zapłaci miliony złotych kary. „Naruszała prawa konsumentów”

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka – spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 mln zł – poinformował...

zobacz więcej

Spółka Pfeifer & Langen to, jak czytamy w komunikacie Urzędu, jeden z największych producentów cukru w Polsce. Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen– wyjaśniono. Dodano, że w przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.

„Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład, do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej” – zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

„Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne”– wskazał.

Spółce Pfeifer & Langen grozi kara do 3 proc. obrotu– zaznaczył UOKiK.

Jak przypomniano, to nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników.

UOKiK nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom – poinformował UOKiK. To skutek braku...

zobacz więcej

Chróstny podkreślił, że ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. „Oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób”– zaznaczył.

UOKiK przypomniał, że niedawno zakończyły się postępowania wobec stu największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym. Po interwencji Prezesa Tomasza Chróstnego większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów – wskazano.

„Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk Urząd bada w ramach postępowań wyjaśniających w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Są to Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche”– zaznaczono.

Urząd apeluje do rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, którym w związku z koronawirusem kontrahent zmienił na niekorzyść warunki współpracy lub nie płaci im w terminie, by zawiadamiali UOKiK.

źródło:

Zobacz więcej