RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gliński: Bitwa Warszawska była wydarzeniem o olbrzymiej wadze nie tylko dla Polski

Bitwa Warszawska była przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się rok wcześniej (fot. PAP/Paweł Supernak)

PKP Intercity zaprezentowało na stacji Warszawa Wschodnia dwie lokomotywy z okolicznościową grafiką z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Na grafice znaleźli się m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller. Zdaniem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, Bitwa Warszawska 1920 r. była wydarzeniem o olbrzymiej wadze nie tylko dla Polski.

Niemiecki historyk o Bitwie Warszawskiej: Nawet osłabiona Reichswehra dałaby radę

W Polsce wokół Bitwy Warszawskiej urósł mit, który do dzisiaj jest powielany – pisze historyk Stephan Lehnstaedt. Na łamach „Frankfurter Allgemeine...

zobacz więcej

– Między innymi dzięki tamtym wydarzeniom, dzięki zwycięstwu w 1920 roku, Polska może być krajem wolnym, rozwijającym się i szczęśliwym – powiedział wicepremier.

Dodał, że wydarzenie to było ważne również dla całego świata, w szczególności Europy. – Obroniliśmy wtedy Europę, cywilizacje zachodnią, cywilizację chrześcijańską przed barbarzyństwem bolszewickim – zaznaczył Gliński.

100 lat temu – 13 sierpnia 1920 roku – rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu, które nazywane jest Cudem nad Wisłą, zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Bitwa była przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się rok wcześniej.

źródło:
Zobacz więcej