RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Najbardziej skompromitowany senator” szefem komisji. „Będzie mówił tylko do siebie”

Senatorowie PiS występują z nadzwyczajnej komisji ds. klimatu w proteście przeciwko powołaniu na jej przewodniczącego senatora Stanisława Gawłowskiego – poinformował wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

Gawłowski z nowym, ważnym stanowiskiem. Zdecydowana reakcja wicemarszałka Senatu

Senator Stanisław Gawłowski – obecnie niezrzeszony, wcześniej czynny polityk PO – został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego jednej z...

zobacz więcej

– Uważamy, że powołanie Stanisława Gawłowskiego na przewodniczącego to jest skandaliczna decyzja. Najbardziej skompromitowany senator, z siedmioma bodajże zarzutami korupcyjnymi, słynna afera melioracyjna – i taki człowiek zostaje przewodniczącym nadzwyczajnej komisji – powiedział Marek Pęk.

– Nie przesądzam o jego winie, ale czym innym jest domniemanie niewinności, a czym innym utrzymanie pewnego najwyższego standardu, jeśli chodzi o piastowanie wysokich funkcji państwowych. Funkcja przewodniczącego komisji to jest już naprawdę zaszczyt i ogromna odpowiedzialność – dodał.

Dlatego, jak zaznaczył, senatorowie PiS występują z tej komisji. – Senator Gawłowski będzie mówił tylko do siebie i swoich kolegów – powiedział Pęk.

Stanisław Gawłowski, członek PO i niezrzeszony senator z Koszalina, został wybrany na przewodniczącego senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Senatorowie PiS protestują przeciw jego wyborowi, wskazując m.in na wątek tzw. afery melioracyjnej. Według Prokuratury Krajowej, kołobrzeski przedsiębiorca Bogdan K. miał wręczyć Gawłowskiemu w charakterze łapówki 100 tys. zł, a także wartą ponad 200 tys. zł nieruchomość w Chorwacji.

W zamian ówczesny wiceminister środowiska (funkcję tę pełnił od listopada 2007 roku do czerwca 2015 r.) miał oferować mu „przychylność, poparcie i pomoc” w kontaktach z przedstawicielami Zarządu Melioracji, organizującymi przetargi na wielomilionowe kontrakty.

źródło:
Zobacz więcej