RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Umowa wojskowa z USA. Szczerski wyjaśnia, czy zapisy będą utajnione

Treść umowy rozszerzającej współpracę militarną między USA i Polską zostanie ujawniona w momencie jej podpisania – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W TVP Info polityk odniósł się też do żądań ugrupowań opozycyjnych, które domagają się wglądu w szczegóły dokumentu. Szczerski wyjaśnił, czy będą w nim zapisy niejawne.

Andrzej Duda pisze do ONZ ws. Białorusi. „Pierwszy list na tak szeroką skalę”

Prezydent Andrzej Duda skieruje w środę list do członków Rady Praw Człowieka ONZ z apelem, żeby nie być obojętnym na sytuację na Białorusi –...

zobacz więcej

W czasie wizyty Mike’a Pompeo ma zostać także podpisana umowa rozszerzająca współpracę militarną między USA i Polską.

– Gwarantuję wszystkim polskim stronnictwom, że będą z tą umową zaznajomione. Ta umowa nie ma aneksów tajnych, nie jest umową niejawną; ona po prostu będzie jawna w momencie jej podpisania – powiedział w TVP Info Szczerski. Jak wyjaśnił, naturalne jest, że nie ujawnia się treści dokumentu, zanim nie zostanie on podpisany.

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że Andrzej Duda będzie rozmawiał z sekretarzem stanu USA Miekiem Pompeo także o sytuacji na Białorusi. W sobotę Pompeo spotka się z prezydentem i weźmie udział w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Minister Krzysztof Szczerski przypomniał, że Biały Dom wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym wzywał władze Białorusi do powstrzymania się od użycia siły przeciwko własnym obywatelom.

– Trzeba z tych głosów, jakich oczekujemy od naszych partnerów, zbudować taką świadomość u prezydenta Łukaszenki, że warto otworzyć się na dialog z opozycją – wyjaśnił Szczerski.

źródło:
Zobacz więcej