RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tour de Pologne: Dalsze leczenie Fabio Jakobsena w Holandii

Leczenie kolarza Fabio Jakobsena, który uległ wypadkowi tuż przed metą pierwszego etapu Tour de Pologne, będzie kontynuowane w Holandii. Zakończył się pobyt zawodnika w Wojewódzkim Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu. Holender już myśli o powrocie na rower.

Tour de Pologne. Kolejny wypadek, kolarza zabrał śmigłowiec

To już prawdziwe fatum. Do bardzo groźnie wyglądającego wypadku doszło na trzecim etapie 77. Tour de Pologne z Wadowic do Bielska-Białej....

zobacz więcej

– Pacjent jest w dobrym stanie, przytomny. Porozumiewamy się pisemnie, bo oddycha przez rurkę tracheotomijną. Denerwuje się podróżą do Holandii, ale bardzo na nią czeka. Pierwszy etap leczenia zakończył się sukcesem, dalsze odbędzie się w Holandii. Jest zadowolony i marzy o powrocie na rower. To jest dla niego najważniejsze – powiedziała Dorota Dudek-Dyczkowska, kierująca OIOM-em sosnowickiego szpitala.

Zawodnik teamu Deceuninck - Quick Step poleci z rodziną do ojczyzny z lotniska w Pyrzowicach.

– Przekazujemy pacjenta do ojczyzny, na wniosek jego i rodziny. Rany wyglądają bardzo dobrze, co wróży bardzo dobrze na przyszłość. Powrót do sportu jest jak najbardziej możliwy – dodał lekarz naczelny szpitala Robert Urbańczyk.

23-letni Jakobsen uległ wypadkowi 5 sierpnia na finiszu pierwszego etapu TdP w Katowicach. Został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej i przeszedł pięciogodzinną operację.

Jak później poinformowali lekarze, Holender doznał poważnych urazów twarzoczaszki: okolic oczodołu, szczęki i żuchwy. Zawodnik ma również stłuczenia klatki piersiowej, ale nie doznał urazów kręgosłupa, co jest zdaniem lekarzy pochodną tego, że jest młody i wysportowany.

Jakobsen, spychany przez swego rodaka Dylana Groenewegena na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki. Wyłamał je, zderzając się jeszcze z sędzią obsługującym fotokomórkę.

źródło:
Zobacz więcej