RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Salmonella w słodkiej papryce. GIS wycofuje przyprawę ze sklepów

Firma CARUM wszczęła procedurę wycofywania produktu z obrotu handlowego (fot. Chris George/N-Photo Magazine/Future via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Główny Inspektorat Sanitarny w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności poinformował o wycofaniu jednej partii produktu o nazwie „Papryka słodka mielona” 20 g ze względu na wykrycie w niej pałeczek Salmonelli.

„Często dochodzi do groźnego odwodnienia”. GIS przypomina o piciu wody w upalne dni

– Pamiętajmy o tym, żeby się dobrze nawadniać i o naszych bliskich. Zadzwońcie do rodziców, dziadków czy pamiętają o tym, żeby wypić odpowiednią...

zobacz więcej

Wycofaniu podlega produkt bez obróbki cieplnej, pochodzący z Hiszpanii, o numerze partii 10 2021/1143.

Producentem jest firma CARUM z Cykarzewa Północnego.

Sanepid przekazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli urzędowej w zakładzie produkcyjnym CARUM Sp. J. i pobrania próbek do badań laboratoryjnych stwierdzono obecność Salmonelli z grupy BO w dwóch z pięciu badanych próbek papryki i w jednej z pięciu badanych próbek papryki słodkiej w opakowaniach 25 kg, z której wyprodukowano ww. paprykę słodką mieloną.

Papryka słodka może być dodawana do produktów spożywczych spożywanych bez obróbki termicznej. Pałeczki Salmonella mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka zanieczyszczonej żywności wywołać zatrucie pokarmowe.

„W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem” – zaleca GIS.

Poinformowano, że Firma CARUM zabezpieczyła pozostałą w magazynie ilość produktu konfekcjonowanego w opakowaniach po 20 g oraz w opakowaniach zbiorczych dostawcy. Firma wszczęła procedurę wycofywania produktu z obrotu handlowego.

źródło:

Zobacz więcej