RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oni ręczą za niewinność Nowaka. Ujawniono listę

Na liście zabrakło nazwiska bliskiego współpracownika Nowaka (fot.Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Za byłego ministra transportu Sławomira Nowaka poręczyło kilkanaście osób. Jednak to nie pomogło, były polityk Platformy Obywatelskiej pozostanie w areszcie. Portal niezależna.pl ujawnił, kto ręczy za Nowaka. Jest kilka ciekawych nazwisk.

Sąd ponownie zdecydował ws. aresztu dla Sławomira Nowaka

Sąd Okręgowy w Warszawie nie przychylił się do wniosku pełnomocnika byłego ministra transportu, który złożył zażalenie na jego aresztowanie....

zobacz więcej

We wtorek warszawski Sąd Okręgowy utrzymał w mocy postanowienia sądu rejonowego dotyczące zastosowanych wówczas środków zapobiegawczych wobec Nowaka. – Sąd utrzymał postanowienie sądu rejonowego, podzielił argumentację tego sądu. Na chwilę obecną nasz klient pozostaje w areszcie – przekazał w rozmowie z dziennikarzami obrońca Sławomira Nowaka mec. Antoni Kania-Sieniawski.

Jak dodał, sąd argumentował to m.in. obawą matactwa i surową karą grożącą Nowakowi. Podkreślił, że obrona wnioskowała o nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenie osobiste, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju czy dozór policji. – Było 17 poręczeń osób godnych zaufania ze świata nauki, polityki, kultury – powiedział. – Czeka nas bardzo żmudna adwokacka praca (...) Wierzymy w niewinność swojego klienta i będziemy robić wszystko, co się da – podkreślił adwokat.

Jak dowiedział się portal niezależna.pl, wśród osób, które poręczyły za Nowaka, są m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i posłanka Henryka Krzywonos.

Podczas wtorkowego posiedzenia sąd oddalił również zażalenia na środki zapobiegawcze zastosowane wobec zatrzymanych z Nowakiem biznesmena Jacka P. oraz byłego dowódcy GROM-u Dariusza Z.

Areszt dla Nowaka utrzymany – jest reakcja obrońcy

„Areszt utrzymany. Jako obrona działamy dalej ze zdwojoną siłą” – napisał obrońca Sławomira Nowaka, Antoni Kania-Sieniawski. We wtorek Sąd Okręgowy...

zobacz więcej

Były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w końcu lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P.

Po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł.

Dariuszowi Z. i Jackowi P. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Na początku sierpnia doszło do zatrzymania czwartej osoby związanej ze sprawą – Aleksandra D. Mężczyzna usłyszał zarzut obietnicy udzielenia 700 tys. zł korzyści majątkowej Nowakowi, pełniącemu wówczas funkcję szefa ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor. Wobec niego również zastosowano areszt.

źródło:
Zobacz więcej