RAPORT

Wojna na Ukrainie

Oni ręczą za niewinność Nowaka. Ujawniono listę

Na liście zabrakło nazwiska bliskiego współpracownika Nowaka (fot.Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Na liście zabrakło nazwiska bliskiego współpracownika Nowaka (fot.Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Za byłego ministra transportu Sławomira Nowaka poręczyło kilkanaście osób. Jednak to nie pomogło, były polityk Platformy Obywatelskiej pozostanie w areszcie. Portal niezależna.pl ujawnił, kto ręczy za Nowaka. Jest kilka ciekawych nazwisk.

Sąd ponownie zdecydował ws. aresztu dla Sławomira Nowaka

Sąd Okręgowy w Warszawie nie przychylił się do wniosku pełnomocnika byłego ministra transportu, który złożył zażalenie na jego aresztowanie....

zobacz więcej

We wtorek warszawski Sąd Okręgowy utrzymał w mocy postanowienia sądu rejonowego dotyczące zastosowanych wówczas środków zapobiegawczych wobec Nowaka. – Sąd utrzymał postanowienie sądu rejonowego, podzielił argumentację tego sądu. Na chwilę obecną nasz klient pozostaje w areszcie – przekazał w rozmowie z dziennikarzami obrońca Sławomira Nowaka mec. Antoni Kania-Sieniawski.

Jak dodał, sąd argumentował to m.in. obawą matactwa i surową karą grożącą Nowakowi. Podkreślił, że obrona wnioskowała o nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenie osobiste, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju czy dozór policji. – Było 17 poręczeń osób godnych zaufania ze świata nauki, polityki, kultury – powiedział. – Czeka nas bardzo żmudna adwokacka praca (...) Wierzymy w niewinność swojego klienta i będziemy robić wszystko, co się da – podkreślił adwokat.

Jak dowiedział się portal niezależna.pl, wśród osób, które poręczyły za Nowaka, są m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i posłanka Henryka Krzywonos.

Podczas wtorkowego posiedzenia sąd oddalił również zażalenia na środki zapobiegawcze zastosowane wobec zatrzymanych z Nowakiem biznesmena Jacka P. oraz byłego dowódcy GROM-u Dariusza Z.

Areszt dla Nowaka utrzymany – jest reakcja obrońcy

„Areszt utrzymany. Jako obrona działamy dalej ze zdwojoną siłą” – napisał obrońca Sławomira Nowaka, Antoni Kania-Sieniawski. We wtorek Sąd Okręgowy...

zobacz więcej

Były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w końcu lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P.

Po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł.

Dariuszowi Z. i Jackowi P. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Na początku sierpnia doszło do zatrzymania czwartej osoby związanej ze sprawą – Aleksandra D. Mężczyzna usłyszał zarzut obietnicy udzielenia 700 tys. zł korzyści majątkowej Nowakowi, pełniącemu wówczas funkcję szefa ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor. Wobec niego również zastosowano areszt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej