RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unia nie wyklucza reakcji w sprawie Białorusi. „Wzywamy białoruskie władze”

„Zatrzymano tysiące ludzi i nasiliły się represje wobec wolności zgromadzeń” – głosi oświadczenie (fot. Reuters/Vasily Fedosenko)
„Zatrzymano tysiące ludzi i nasiliły się represje wobec wolności zgromadzeń” – głosi oświadczenie (fot. Reuters/Vasily Fedosenko)

„Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. Możliwe jest podjęcie działań wobec osób odpowiedzialnych za przemoc, nieuzasadnione zatrzymania i fałszowanie wyników wyborów na Białorusi” – informuje Unia Europejska we wspólnym oświadczeniu.

Wiceszef MSZ o Białorusi: Unia musi zająć stanowisko. Tu liczą się dni

– Białoruś jest bliskim sąsiadem Unii Europejskiej. Nie ma na co – Białoruś jest bliskim sąsiadem Unii Europejskiej. Nie ma na co czekać, UE musi...

zobacz więcej

Wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi zostało uzgodnione przez 27 państw UE. W imieniu Wspólnoty wydał je szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Unia podkreśliła w nim, że podczas kampanii wyborczej Białorusini dali wyraz chęci demokratycznych zmian, jednak wybory nie były ani wolne, ani uczciwe.

„Władze państwowe zastosowały nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemoc, powodując co najmniej jedną ofiarę śmiertelną i wiele obrażeń. Zatrzymano tysiące ludzi i nasiliły się represje wobec wolności zgromadzeń, mediów i wolności słowa. Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych” – napisano w unijnym oświadczeniu. Podkreślono ponadto, iż wiarygodne raporty krajowych obserwatorów pokazują, że proces wyborczy nie spełniał międzynarodowych standardów.

UE wezwała też białoruskich przywódców politycznych do podjęcia prawdziwego i pluralistycznego dialogu z społeczeństwem, aby uniknąć dalszej przemocy. „UE będzie nadal wspierać demokratyczną, niezależną, suwerenną, zamożną i stabilną Białoruś” – zadeklarowano w oświadczeniu.

„Będziemy oceniać działania władz Białorusi w obecnej sytuacji i przeprowadzać dogłębną analizę stosunków UE z Białorusią. Może to obejmować m.in. podjęcie działań wobec osób odpowiedzialnych za zaobserwowaną przemoc, nieuzasadnione zatrzymania, fałszowanie wyników wyborów” – zaznaczono.

źródło:

Zobacz więcej