RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jutro noc spadających gwiazd. Będziecie obserwować niebo? Prześlijcie zdjęcia

Meteory z roju Perseidów, potoczne zwane spadającymi gwiazdami, są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia (fot. Bob Riha Jr.,Getty Images)

W środę przypadnie maksimum „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Obserwacjom nieba powinna sprzyjać aura. Na środową oraz wtorkową noc dla terenów Polski prognozowane jest jedynie niewielkie zachmurzenie. Do zobaczenia meteorów na niebie nie potrzeba teleskopów ani lornetek. Zachęcamy Was do obserwowania nieba i czekamy na wasze filmy zdjęcia pod adresem twoje@tvp.info oraz na stronie TWOJE INFO na Facebooku.

Rozpoczął się sezon na grzyby. Czekamy na wasze zdjęcia

Słoneczne dni i deszcze sprawiły, że w lasach zaczęły pojawiać się grzyby. Można spotkać już m.in. koźlaki, kurki czy borowiki. Swoimi okazami...

zobacz więcej

Meteory z roju Perseidów, potoczne zwane spadającymi gwiazdami, są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Maksimum przypada w tym roku 12 sierpnia.

Dni wokół maksimum to tradycyjnie okres organizowania różnych pikników astronomicznych i pokazów nieba, zwanych „nocami spadających gwiazd”. Są one organizowane w różnych miejscach w Polsce i najlepiej sprawdzić w swojej okolicy lub w miejscu, gdzie jesteśmy na wakacjach, czy jakaś instytucja, organizacja lub grupa miłośników astronomii nie organizuje tego typu atrakcji.

Do zobaczenia meteorów na niebie nie potrzeba teleskopów ani lornetek, więc nawet w przypadku braku zorganizowanej imprezy, można podziwiać te zjawiska właściwie z dowolnego miejsca, byle niezbyt rozświetlonego światłami (nie stójmy pod lampą, a w mieście znajdźmy nieco mniej rozświetlony rejon).

Meteory są widoczne w zasadzie na całym niebie i zdarzają się przez cały rok. Wiele z nich ma wspólne pochodzenie, a na niebie wydają się wtedy wybiegać z jednego punktu. Punkt ten nazywany jest radiantem, a takie „wspólne” meteory – rojem meteorów.

Pomóżmy pszczołom przetrwać. Czekamy na Wasze zdjęcia

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat bez pszczół. W Polsce jest ich blisko 500 gatunków, a ich pracowite życie powinniśmy szczególnie...

zobacz więcej

W ciągu roku aktywnych jest wiele rojów meteorów, o różnej intensywności. Do najintensywniejszych zaliczają się właśnie Perseidy, najlepiej widoczne tuż przed połową sierpnia. W maksimum mogą osiągać liczebność nawet 100 zjawisk na godzinę.

Jeśli chcemy zobaczyć jak najwięcej spadających gwiazd, wybierzmy pogodny wieczór, znajdźmy miejsce możliwie najdalej od źródeł światła (np. od lamp ulicznych), przyzwyczajmy oczy do ciemności (każde światło psuje akomodację oka do ciemności, w tym świecący ekran smartfona, najmniej przeszkadza światło czerwone), wybierzmy odpowiednią pozycję do obserwacji (najwięcej zobaczymy z pozycji leżącej lub półleżącej, więc przyda się np. koc, leżak). Starajmy się objąć wzrokiem jak największy obszar nieba (radiant roju jest w gwiazdozbiorze Perseusza, ale patrzmy na obszar dookoła niego, a nie na samego Perseusza; Perseusz jest widoczny teraz wieczorami nad północno-wschodnim horyzontem).

W obserwacjach może trochę przeszkadzać Księżyc, szczególnie, gdy jest blisko pełni, ale na przykład 12 sierpnia będzie już zbliżał się do nowiu i wzejdzie dopiero po północy.

źródło:
Zobacz więcej