RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Już 5 tys. osób zatrzymano na Białorusi

Resort podał, że 21 milicjantów i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało rannych, w tym pięciu jest hospitalizowanych (fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images)

5 tysięcy zatrzymanych osób na Białorusi – to bilans starć protestujących z milicją. Ponad 2 tys. osób zatrzymano w nocy – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju. W Mińsku i Nowopołocku funkcjonariusze zastosowali specjalne środki. Protesty trwają od niedzieli, kiedy odbyły się wybory prezydenckie.

Uznano, że zginął podczas protestów w Mińsku. Jednak żyje

35-letni Jewgienij Zaiczkin, który miał stracić życie podczas wczorajszych protestów w Mińsku, żyje – informuje agencja Reutera. Mężczyzna był...

zobacz więcej

Resort podał, że 21 milicjantów i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało rannych, pięciu jest hospitalizowanych.

Rzeczniczka MSW Wolha Czemodanowa napisała na kanale w komunikatorze Telegram, że najwięcej ludzi zgromadziło się w Mińsku, Brześciu, Mohylewie i Nowopołocku.

„W Mińsku i Nowopołocku funkcjonariusze organów spraw wewnętrznych i wojskowi wojsk wewnętrznych byli zmuszeni do aktywnego zastosowania specjalnych środków w celu przerwania nielegalnych działań” – napisała rzeczniczka.

„Odnotowano fakty otwartego oporu wobec organów porządkowych, wielokrotne napaści na funkcjonariuszy milicji i uszkodzenie środków transportu” – wskazała.

Cichanouska wyjechała z Białorusi. „Jest bezpieczna”

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska jest bezpieczna na Litwie – przekazał na Twitterze szef MSZ Litwy Linas Linkevicius. Reuters...

zobacz więcej

Według niej w Mińsku protestujący rzucali świecami dymnymi i koktajlami Mołotowa, a kierowcy celowo blokowali ruch. Komitet Śledczy zapowiedział we wtorek, że pojazdy blokujące ruch będą konfiskowane – pisze portal Tut.by.

W poniedziałek późnym wieczorem MSW Białorusi przekazało, że podczas poniedziałkowych protestów w Mińsku zginął mężczyzna „usiłujący odpalić ładunek wybuchowy, który eksplodował w jego rękach”.

Była to już druga noc protestów i starć na Białorusi. Siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, gumowych kul, granatów hukowych i pałek do rozpędzenia tysięcy demonstrantów w Mińsku.

W poniedziałek MSW poinformowało, że w noc po niedzielnych wyborach prezydenckich zatrzymano w całym kraju około 3 tys. osób za udział w zgromadzeniach masowych odbywających się bez zezwolenia, w tym około 1 tys. w Mińsku i ponad 2 tys. w innych miastach.

źródło:
Zobacz więcej