RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burza wokół odejścia prezesa radia. Pytają o reakcję Adama Bodnara

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

„Nie wiem, czy Rzecznik Praw Obywatelskich wesprze zwolnionego za poglądy redaktora Piotra Jedlińskiego, jednak mogę zadeklarować, że Instytut Ordo Iuris jest gotów udzielić panu redaktorowi nieodpłatnej pomocy prawnej” – zapowiedział wiceprezes tej instytucji. „Tak dla wolności słowa. Nie dla dyskryminacji” – dodał.

Naciski aktywistów przyniosły skutek. Piotr Jedliński nie jest już prezesem RNŚ

„Informujemy, że Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa spółki zarządzającej Radio Nowy Świat” poinformowała za pośrednictwem platformy...

zobacz więcej

Radio Nowy Świat powstało na fali oburzenia sporami wokół radiowej Trójki. Teraz relacjonując wydarzenia na ulicach stolicy, stacja prezentowała aktywistę LGBT Michała Sz., posługując się rodzajem męskim, choć sam zainteresowany przedstawia się jako Małgorzata Sz. „Margot”. Na rozgłośnię spadła lawina negatywnych komentarzy lewicowych słuchaczy.

Prezes Piotr Jedliński opublikował krótkie oświadczenie, w którym stwierdził, że krytyka jest bezpodstawna. „Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi?” – pytał w poście na Facebooku. Fala oburzenia jednak rosła i chociaż dziennikarz przyznał, że zmienił zdanie, poinformował też o rezygnacji z pełnionej funkcji.

Większość dziennikarzy komentujących sprawę w sieci jest przekonanych, że odejście Jedlińskiego ma bezpośredni związek z jego opinią, iż aktywistę LGBT o pseudonimie „Margot” powinno się opisywać jako mężczyznę. W oficjalnych dokumentach figuruje on bowiem jako Michał Sz.

Wagina jako Najświętszy Sakrament. „Michał Sz. tak promował treści antykatolickie”

Z „szacunkiem” i „tolerancją” na ustach Michał Sz. od dawna miał angażować się w niszczenie pojazdów pro-life czy atakowanie świętych dla katolików...

zobacz więcej

„Przy okazji Radia Nowy Świat wychodzi na jaw, że słuchacz sponsor może być znacznie większym zamordystą niż jakikolwiek polityczny dysponent. Zamordyzm rozproszony, ale bardzo skuteczny” – ocenił na Twitterze Stanisław Janecki z „Sieci”.

„Zaraz, zaraz. Czy przypadkiem to radio nie miało walczyć o niezależność i wolność słowa?” – dodał Konrad Kołodziejski z tego samego tygodnika.

- Najpierw naprostowali prezesa Radia Nowy Świat, a teraz Piotr Jedliński podaje się do dymisji. Wystarczyło, że nazwał mężczyznę mężczyzną, bo tak jest w świetle prawa, choć ten czuje się kobietą - stwierdził Marcin Dobski z „Wprost”, a Łukasz Warzecha z tygodnika „Do Rzeczy” dodał: „Jedliński słusznie mówił początkowo o niedopuszczalnych naciskach. Jak się okazuje, cenzorskie naciski okazały się za mocne”.

Przy poprzednich podobnych sporach głos chętnie zabierał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Na przykład w sprawie PR3 wyrażał zaniepokojenie i twierdził, że dochodzi do upolitycznienia mediów. W sieci pojawia się więc coraz więcej pytań, czy również w tym przypadku Bodnar zainterweniuje i zażąda wyjaśnień ws. nagłej zmiany prezesa rozgłośni.

Piotr Jedliński przyznał już w sieci, że szuka pracy. „Nie ma we mnie odrobiny satysfakcji. To przykre, że nawet liberalne środowiska są ofiarami skrajnych lewaków” – skomentował Bartłomiej Graczak z TVP Info.

Do sprawy odnieśli się również politycy. Po doniesieniach o odejściu Jedlińskiego europosłanka Lewicy Sylwia Spurek napisała: „To pokazuje, że nasza presja ma sens. Dobrze, że stacja potrafiła przyznać się do błędu, ale on w ogóle nie powinien mieć miejsca”.

Z kolei minister Michał Woś ocenił, że w obronie Jedlińskiego powinien stanąć Rzecznik Praw Obywatelskich.

„Nie wiem, czy RPO wesprze zwolnionego za poglądy Piotra Jedlińskiego. Mogę jednak zadeklarować, że Instytut Ordo Iuris jest gotów udzielić panu redaktorowi nieodpłatnej pomocy prawnej” – zadeklarował w sieci Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu.
<

źródło:
Zobacz więcej