RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gry komputerowe i wideo trafią do szkół. MEN innowacją mówi „sprawdzam”

Polscy uczniowie odnoszą wielkie sukcesy na olimpiadach informatycznych (fot. Juancho Torres/Anadolu Agency/Getty Images)
Polscy uczniowie odnoszą wielkie sukcesy na olimpiadach informatycznych (fot. Juancho Torres/Anadolu Agency/Getty Images)

We wrześniu Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje start pilotażowego programu, zakładającego wprowadzenie do szkół gier komputerowych i gier wideo. Wszystko po to, by zbadać efekty kształcenia uczniów. Nauczyciele już teraz są zobowiązani do rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży, a nowy program ma też rozwinąć zdolność korzystania z różnego rodzaju narzędzi informatycznych.

Prezydent zachęca dzieci do udziału w zawodach e-sport

Prezydent Andrzej Duda założył oficjalne konto na TikToku, czyli najpopularniejszej aplikacji dla młodzieży. Swój pierwszy TikTok postanowił...

zobacz więcej

W połowie lipca MEN chwaliło dokonania polskich uczniów i ubiegłoroczne sukcesy reprezentantów naszego kraju w międzynarodowych olimpiadach. Wśród 30 zdobytych medali trzy zdobyte zostały na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w stolicy Azerbejdżanu, Baku.

Historyczny sukces nasi młodzi matematycy odnieśli także na 60. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Wielkiej Brytanii, gdzie wywalczyli łącznie sześć medali – złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Po raz pierwszy od 25 lat reprezentant Polski (Jan Fornal) zdobył maksymalną liczbę punktów, bezbłędnie rozwiązując wszystkie zadania konkursowe.


Zaledwie kilka tygodni temu kolejnych pięć medali polscy uczniowie przywieźli z Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej. MEN chce iść za ciosem i jeszcze bardziej podnieść jakość kształcenia w innowacyjnych dziedzinach informatycznych. W tym celu resort już we wrześniu chce wystartować w szkołach z pilotażowym programem, polegającym na zbadaniu efektów kształcenia w szkołach z wykorzystaniem gier komputerowych i wideo. Jednym z celów projektu jest wdrożenie najskuteczniejszych metod i technik kształcenia – właśnie z wykorzystaniem gier.

Gra komputerowa będzie wpisana w kanon lektur. „To jest nowoczesna twarz Polski”

– Gry to polskie okno na świat, to nie tylko okno na ekranie komputera. To jest nowoczesna twarz Polski. Poprzez gry pokazujemy, jak Polacy mogą...

zobacz więcej

W pierwszej kolejności szkoły będą miały za zadanie przeprowadzić konieczne innowacje pedagogiczne, m.in. przygotować odpowiednio kadrę i koordynatorów projektu. Resort zapowiada niezbędne wsparcie w tej kwestii: zajmie się opracowaniem rekomendacji oraz przykładów dobrych praktyk, e-materiałów i samych gier.

Pilotaż obejmie określoną liczbę szkół, które do 30 września mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w programie.

MEN wskazuje, że wykorzystanie gier komputerowych i wideo w szkołach już teraz przewidziane jest w podstawie programowej, która obliguje nauczycieli do rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów, w tym korzystania z różnego rodzaju narzędzi informatycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej