RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwszy polski banknot w pionie. NBP specjalnie na rocznicę Bitwy Warszawskiej

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 r. (fot. NBP)
Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 r. (fot. NBP)

Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 r. To pierwszy polski banknot w formacie pionowym – poinformował NBP.

„Genialne posunięcie”. Inwestycje w złoto zapewniły NBP miliardy

W czasie gdy wiele państw Europy Zachodniej odchodziło od lokowania w złoto, Narodowy Bank Polski postawił na inwestowanie w ten kruszec i...

zobacz więcej

„Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją” – tłumaczy bank centralny, dodając, że wszystkie emitowane przez NBP znaki pieniężne, w tym także kolekcjonerskie, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Na przedniej stronie banknotu upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 r. przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis „NIEPODLEGŁOŚĆ”, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r.

Jak informuje NBP, na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”.

Źródło: NBP

Rewers wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych.

Lech Kaczyński zostanie upamiętniony na banknocie NBP

Prezydent Lech Kaczyński, który tragicznie zginął w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem w 2010 roku zostanie uwieczniony na banknocie...

zobacz więcej

Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918-1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany zostanie w nakładzie do 60 tys. sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto. Banknot można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Bank centralny przypomina, że Bitwa Warszawska była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań.

źródło:

Zobacz więcej