RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obniżki cen podstawowych produktów. „Tak tanio w tym roku jeszcze nie było”

Po czerwcowych obniżkach nie przyszła jeszcze pora na podwyżki (fot. Bartek Sadowski/Bloomberg via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W lipcu średnie ceny podstawowych produktów w dużych sieciach marketów były nieco niższe niż w czerwcu. Tak tanio w tym roku jeszcze nie było – czytamy we wtorkowym „Pulsie Biznesu”.

Biedronka zapłaci miliony złotych kary. „Naruszała prawa konsumentów”

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka – spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 mln zł – poinformował...

zobacz więcej

„Po czerwcowych obniżkach nie przyszła jeszcze pora na podwyżki. W comiesięcznym badaniu cen 40 podstawowych produktów, które w największych sieciach sklepów sprawdza ASM SFA, w lipcu średnie ceny były o niespełna 0,4 proc. niższe niż w czerwcu i o 4 proc. niższe niż w maju” – pisze gazeta.

Według „Pulsu Biznesu” ostatni raz tak tanio było w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, gdy sieci walczyły o klientów przedświątecznymi promocjami.

„Pierwszy miesiąc letnich wakacji przyniósł nieznaczną obniżkę cen podstawowych produktów FMCG. Co ciekawe, zestawienie wyników badań rok do roku wykazało znacząca różnicę cen – lipiec 2019 r. był zdecydowanie mniej łaskawy dla naszych kieszeni. Przed rokiem Polska zmagała się z dotkliwą suszą, przez co plony były rekordowo skromne, a co za tym idzie – żywność droższa” – mówi dziennikowi Paweł Górczyński, dyrektor zarządzający ASM SFA.

„PB” pisze, że spadek cen nie oznacza, iż potaniało wszystko i wszędzie. Z zebranych przez ASM SFA danych wynika, że mięso, wędliny i ryby podrożały o ponad 4 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, droższy był też nabiał i produkty tłuszczowe.

„Mocno taniały m.in. artykuły sypkie i słodycze. Różnice między najdroższymi i najtańszymi sieciami w różnych kategoriach produktowych sięgały nawet 30 proc.” – zauważono.

źródło:

Zobacz więcej