RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Jakże potrzebne słowa”. Ksiądz dziękuje premierowi za sprzeciw wobec profanacji

– W ostatnich dniach my, ludzie wierzący, doświadczyliśmy wielkiego bólu i cierpienia z powodu profanacji figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu, przy kościele św. Krzyża. Kto dokonał tej profanacji? (…) Na to pytanie trafnie odpowiedział abp Marek Jędraszewski, który stwierdził, że tych aktów dokonali przedstawiciele nowej, ale równie wrogiej chrześcijaństwu ideologii, ludzie, którzy czują wsparcie wielkich tego świata – mówił w trakcie kazania na mszy św. z okazji miesięcznicy smoleńskiej ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej. Kapłan podziękował też premierowi za gest sprzeciwu wobec profanacji.

„Nie depczcie naszych ołtarzy”. Apel abp Jędraszewskiego po profanacji pomnika Jezusa

– W obliczu tego co przeżywamy prosimy: uszanujcie nasze świętości, uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe – apelował metropolita...

zobacz więcej

– W ostatnich dniach my, ludzie wierzący, doświadczyliśmy wielkiego bólu i cierpienia z powodu profanacji figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu, przy kościele św. Krzyża. Kto dokonał tej profanacji? Kto z pełną premedytacją chciał upokorzyć nas, ludzi wierzących w Chrystusa? Na to pytanie trafnie odpowiedział abp Marek Jędraszewski, który stwierdził, że tych aktów dokonali przedstawiciele nowej, ale równie wrogiej chrześcijaństwu ideologii, ludzie, którzy czują wsparcie wielkich tego świata, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz naszego kraju. I czują się przez to bezkarni, a czynią to w imię głoszonej przez siebie tolerancji, postępu i równości – mówił ks. Bartołd.

Ksiądz podziękował również przedstawicielom władz za to, że pojawili się pod figurą i złożyli kwiaty oraz zapalili znicz.

– Uczynili to polski prezydent i polski premier, który potem powiedział: „Podstawowym warunkiem każdej cywilizowanej debaty o tolerancji jest zdefiniowanie granic owej tolerancji. Czy można usprawiedliwić dowolne, nawet najbardziej obrazoburcze zachowanie walką o swoją wizję świata? Czy cel uświęca środki? Zdecydowane nie. Są pewne granice, które zostały wczoraj przekroczone. Zbezczeszczona figura Jezusa z Krakowskiego Przedmieścia to nie tylko symbol religijny, ale świadek dramatycznej historii Stolicy. Tej samej Warszawy, która ucierpiała z rąk ludzi, którzy nie tolerowali innej wizji świata, niż ich własna”. Jakże potrzebne i wymowne były te słowa. Panie premierze, dziękujemy – powiedział ksiądz.

źródło:
Zobacz więcej