RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister o Białorusi: Polska musi aktywnie działać na rzecz rozwiązania kryzysu

Paweł Jabłoński zaznaczył, że Polska jest gotowa, by przedstawić konkretną ofertę Białorusi (fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA)

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Polska musi aktywnie działać na rzecz rozwiązania kryzysu na Białorusi. Według niego zarówno w interesie Polski, jak i naszego wschodniego sąsiada jest ustabilizowanie sytuacji i zmiana na scenie politycznej.

Cichanouska zaskarżyła wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi

Kandydatka opozycji w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska zaskarżyła w Centralnej Komisji Wyborczej oficjalne...

zobacz więcej

Wiceminister Jabłoński zaznaczył, że Polska jest gotowa, by przedstawić konkretną ofertę Białorusi.

– Jesteśmy gotowi, żeby przedstawić i przedstawiamy to bardzo konsekwentnie, ofertę dla Białorusi, która sprawi, że Białoruś będzie zainteresowana bliższą współpracą z UE, z Zachodem, ogólnie rzecz ujmując – powiedział.

Gość TVP Info podkreślił, że w obecnej sytuacji „należy postępować bardzo ostrożnie, bo Rosja ma swoje interesy na Białorusi i może wykorzystywać sytuację na swoją korzyść”.

Centralna Komisja Wyborcza Białorusi poinformowała, że według wstępnych wyników niedzielne wybory prezydenckie w kraju wygrał Alaksander Łukaszenka z wynikiem 80,23 procent. Drugie miejsce zajęła Swiatłana Cichanouska, która otrzymała 9,9 procent głosów wyborców.

Od wczoraj w wielu miastach Białorusi trwają zamieszki i starcia z siłami porządkowymi. Protestujący nie wierzą w ogłoszone wyniki i domagają ponownego przeliczenia głosów.

Także opozycyjna kandydatka Cichanouska zakwestionowała oficjalne wyniki wyborów i oświadczyła, że głosowanie wygrała ona, a nie Łukaszenka. Domaga się także ponownego przeliczenia głosów w komisjach, gdzie – jej zdaniem – wystąpiły nieprawidłowości.

źródło:
Zobacz więcej