RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Oczekuję, by do 31 sierpnia tablice wróciły”. Szef „Solidarności” apeluje do ECS

Tablice z 21 postulatami powieszono 17 sierpnia 1980 r. na bramie Stoczni Gdańskiej (fot. arch.PAP/Roman Jocher)

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaapelował do Europejskiego Centrum Solidarności o zwrot tablic z postulatami robotników strajkujących w Gdańsku w roku 1980. Przypomniał, że kilka tygodni temu szef ECS Basil Kerski oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiedzieli, że tablice wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego pozostaną w Europejskim Centrum Solidarności.

Dulkiewicz po krytyce zmienia decyzję. Wystawa o „Solidarności” jednak przed ECS?

Jest szansa na to, że wystawa IPN pt. „Tu rodziła się Solidarność” zostanie zaprezentowana na placu Solidarności w Gdańsku, mimo wcześniejszej...

zobacz więcej

Przewodniczący „Solidarności” przekonuje, że tablice – wpisane na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNSECO – powinny zawisnąć w sali BHP, gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe.

– Oczekuję od ECS, by do 31 sierpnia te tablice wróciły tam, gdzie powinny być, czyli do Narodowego Muzeum Morskiego, a eksponowane powinny być tu, w sali BHP. Apeluję także (...), aby pan dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego oddał pilnie sprawę do sądu – powiedział.

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego powieszono 17 sierpnia 1980 r. na bramie Stoczni Gdańskiej. Pierwszym postulatem było utworzenie wolnych związków zawodowych. Strajkujący domagali się także przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy sytuacji ekonomicznej Polaków.

źródło:
Zobacz więcej