RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znany jest tytuł filmu, który może być polskim kandydatem do Oscara

Sześcioosobowa Komisja Oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka podała tytuł dzieła, które będzie ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Będzie to ostatni film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Śniegu już nigdy nie będzie”. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca 2021 r.

„Powstanie Kardynała”. Trwają prace nad filmem o Stefanie Wyszyńskim

My nie robimy tylko filmu, ale staramy się tworzyć kulturę, być kulturotwórczy – powiedział w TVP Info Tadeusz Syka, producent i scenarzysta filmu...

zobacz więcej

Film wytypowano jednogłośnie. Oprócz laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, Jana A. P. Kaczmarka, w komisji zasiadają dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski, producent Leszek Bodzak, reżyserka Dorota Kobiela, operator Łukasz Żal oraz kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów PISF, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba.

Film „Śniegu już nigdy nie będzie”, który niedawno został wybrany do udziału w festiwalach w Wenecji, pokonał między innymi niedawnego zwycięzcę w konkursie International Narrative Competition na Tribeca Film Festival – film „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, oraz znajdujący się w prestiżowej selekcji 73. Festiwalu Filmowego w Cannes film „Sweat” Magnusa von Horna.

Poprzednim polskim kandydatem do Oscara był film „Boże Ciało”. Udało mu się wywalczyć nominację, przegrał jednak z późniejszym laureatem Oscara dla najlepszego filmu roku, południowokoreańskim „Parasite”.

93. gala rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca.

źródło:
Zobacz więcej