Trzaskowski porównuje sytuację na Białorusi z Polską. Pisze o „brutalności władzy”

Wskutek brutalnych protestów na Białorusi zatrzymano nawet 1300 osób (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Mińsk, Warszawa – wspólna sprawa. W ostatnich dniach chyba bardziej niż kiedykolwiek. Dość już brutalności władzy i nachalnej propagandy! Pełna solidarność z walczącymi o wolność, godność, normalność! – napisał na Twitterze prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

Morawiecki z inicjatywą ws. Białorusi. Apeluje o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o...

zobacz więcej

Według oficjalnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi podanych w poniedziałek przez Centralną Komisje Wyborczą urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał ponad 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska – poniżej 10 proc.

Cichanouska poinformowała, że nie uznaje wyników wyborów podanych przez Centralną Komisję Wyborczą. – Oczywiście nie uznajemy. Uzyskane przez nas dane nie są zgodne z tymi, które ogłoszono – powiedziała Cichanouska dziennikarzom. Dodała, że nie zamierza opuszczać Białorusi.

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu w niedzielę wieczorem wyników oficjalnego badania exit poll. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi. Według różnych źródeł zatrzymano nawet 1,3 tys. osób, jeden protestujący zginął.

Wydarzenia na Ukrainie postanowił skomentować Rafał Trzaskowski z PO. Polityk porównał brutalne tłumienie protestów na Białorusi do sytuacji w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej