RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W życie wchodzi nowa ustawa. Dla ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw

Adresatem rozwiązań przewidzianych w ustawie będą przedsiębiorcy w trudnościach (fot. Alex Kraus/Bloomberg via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W życie wchodzi ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw. Ministerstwo Rozwoju przypomina, że efektem ustawy ma być 120 mln zł rocznie przez 10 lat dla przedsiębiorców w potrzebie.

Emilewicz: Stawiamy na inwestycje

Fundusz Odbudowy pomoże realizować inwestycje z bardzo wielu obszarów. Priorytetowe będą te, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności...

zobacz więcej

Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie – napisało ministerstwo w komunikacie.

Operatorem pomocy oferowanej przez ustawę będzie Agencja Rozwoju Przemysłu. Zasady udzielania wsparcia opierają się o Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych, które znajdują się w trudnej sytuacji – podkreśliło MR.

„Po ustawach, które złożyły się na tarczę antykryzysową, ustawa dot. Polityki Nowej Szansy to kolejny element naszego wsparcia dla biznesu w dobie osłabienia naszej gospodarki przez pandemię koronawirusa” – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

Według Emilewicz, efekt dotychczasowych działań rządu to „ponad 121 mld zł wypłaconych przedsiębiorcom z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej”.

Jej zdaniem ostatnie dane gospodarcze, m.in. dotyczące produkcji przemysłowej, która nieznacznie wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, dają „podstawy do umiarkowanego optymizmu, jeśli chodzi o wychodzenie polskiej gospodarki z obecnej sytuacji wywołanej pandemią”.

Biedronka zapłaci miliony złotych kary. „Naruszała prawa konsumentów”

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka – spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 mln zł – poinformował...

zobacz więcej

Jak zaznaczyła Emilewicz, „ze skutkami pandemii będziemy się jednak borykać jeszcze długo, a osłonie przedsiębiorców w tym czasie służyć będzie m.in. właśnie ustawa dot. Polityki Nowej Szansy”.

Według wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura, przewidziane ustawą wsparcie będzie miało zarówno charakter finansowy, jak i ekspercki.

„Rozwiązania te są bardzo istotne, ponieważ wypełniają lukę kulturową i oferują wsparcie publiczne w nabywaniu przez przedsiębiorców umiejętności radzenia sobie w sytuacji biznesowej porażki. Co warto odnotować, przygotowane przez nas rozwiązania zostały w konsensusie przyjęte w parlamencie, co podkreśla potrzebę prowadzenia działań obliczonych na przedsiębiorców” – stwierdził Mazur.

Jak podkreśliło MR, adresatem rozwiązań przewidzianych w ustawie będą przedsiębiorcy w trudnościach, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęli wobec groźby likwidacji.

Wszyscy latają ze stratą. Bankructw może być więcej

Straty europejskich linii lotniczych za I półrocze liczone są w miliardach. Druga połowa roku wcale nie ma być lepsza, bo nadal brak jest chętnych...

zobacz więcej

Pomoc przeznaczona może być wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, w związku z realizowaną restrukturyzacją. Wsparcie obejmie MŚP i duże przedsiębiorstwa. Obowiązki przedsiębiorców ubiegających się o pomoc i wniosek o wsparcie są maksymalnie uproszczone. Pomoc będzie udzielana na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i restrukturyzację. Co do zasady będą to pożyczki.

„Polityka Nowej Szansy i przyjęta w jej ramach ustawa o pomocy publicznej stanowi odpowiedź na występujące na rynku ograniczenia związane z finansowaniem przedsiębiorstw będących w kryzysie, w tym również spowodowanych przez epidemię Covid-19, mających jednak potencjał do dalszego rozwoju” – powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński.

Jak zaznaczył, środki dostępne na mocy tej ustawy można łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej.

„Jako Agencja Rozwoju Przemysłu jesteśmy gotowi do podjęcia się nowego wyzwania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z biznesem, w tym również z przedsiębiorcami znajdującymi się w trudnej sytuacji, mamy niezbędny know-how w obszarze restrukturyzacji, którym będziemy w stanie się podzielić z beneficjentami programu” – dodał Kolczyński.

źródło:

Zobacz więcej