RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zwiększyło się zarażanie człowieka od człowieka”. Czerwonych stref może być więcej

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia (fot. Noam Galai/Getty Images)

– Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce – powiedział Łukasz Szumowski. Minister zdrowia ujawnił w PR1, że w ostatnim czasie w Polsce zwiększyła się transmisja pozioma.

Prof. Gut o pandemii: To faza głupoty, ludzie zlekceważyli problem

– Nazywam to fazą głupoty. Ludzie zlekceważyli problem. Jesteśmy ofiarami własnego sukcesu, nie załamała się służba zdrowia, nie zabrakło...

zobacz więcej

– To zarażanie się człowieka od człowieka zwiększyło się, jeszcze nie w sposób dramatyczny, ale jednak – wskazał. Jego zdaniem wpływ na to ma „pewna beztroska – zmniejszone dystansowanie się, brak maseczek oraz wesela, imprezy rodzinne i kluby, które nie powinny działać, a działają”.

Nawiązując do regionalnie wprowadzanych ograniczeń, Szumowski zaznaczył, że teraz problem koronawirusa jest „punktowy, ale to, czy rozniesie się na całą Polskę, to pytanie zasadnicze”. Podkreślił, że „im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce”.

Dopytywany, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych dni, szef MZ podkreślił, że to zależy od tego, czy rygory będą przestrzegane. Dodał, że przy stosowaniu reguł sanitarnych „jest szansa, że utrzymamy mniejsze wzrosty zachorowań”.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem wciąż wysoka. W tych regionach jest ich najwięcej

Zakażenie koronawirusem u kolejnych 624 osób potwierdziły badania laboratoryjne – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej...

zobacz więcej

Pytany o obostrzenia związane z wakacjami, Szumowski odparł, że w tej chwili nie ma danych, aby istotne przyrosty pochodziły z wyjazdów wakacyjnych.

– To raczej są imprezy i duże spotkania – powiedział. Ale, dodał, zależy też, jak te wyjazdy będą wyglądały i czy będziemy podczas nich przestrzegać obostrzeń.

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

W „czerwonych” powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. W restauracjach i gastronomii obowiązują zasady zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw.

Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc.

Koronawirus. Od soboty w niektórych powiatach dodatkowe ograniczenia

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

zobacz więcej

Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W „żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne nie mogą gromadzić więcej niż 100 osób.

W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit 1 osoby na 4mkw. Podobnie przy organizacji targów i kongresów. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-proc. widowni, podobnie w kinach.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim: ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

źródło:

Zobacz więcej