RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki z inicjatywą ws. Białorusi. Apeluje o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE

Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów – apeluje premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Białoruś: Protesty obywatelskie i starcia ze służbami [RELACJA]

Protesty i zatrzymania demonstrantów rozpoczęły się praktycznie w całym kraju wraz z wieściami o wyniku wyborów prezydenckich, które wygrał...

zobacz więcej

Po zakończeniu niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi tamtejsze władze użyły siły przeciwko swoim obywatelom, którzy domagają się zmian w kraju. Na ulice Mińska i innych miast wyszły tysiące osób.

Ze wstępnych szacunków niezależnych organizacji wynika, że zatrzymano ponad sto osób; w starciach zginęła jedna osoba.

„Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska” – głosi komunikat wydany przez premiera.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll wyborów prezydenckich, według których wygrał je rządzący krajem od 26 lat Alaksandr Łukaszenka, na ulicach wielu miast wybuchły zamieszki. W nocy ich uczestnicy rozeszli się do domów, zapowiadając powrót w poniedziałek.Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie „specjalnych środków” przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku – poinformowała w nocy rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa. Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi – jak podała rano Centralna Komisja Wyborcza – urzędujący prezydent otrzymał 80,2 proc. głosów, a jego główna rywalka, Swiatłana Cichanouska – 9,9 proc. Jeżeli oficjalne wyniki wyborów potwierdzą tę informację, będzie to już szósta kadencja Łukaszenki, który prezydentem Białorusi jest od 1994 r.

źródło:
Zobacz więcej