RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konkurs „Poznaj Bohaterów 1920 r. w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920 (fot. domena publiczna)

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ogłasza konkurs wiedzy o roku 1920. Konkurs „Poznaj Bohaterów 1920 roku w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej” związany jest z uczczeniem setnej rocznicy zwycięstwa Polaków nad bolszewikami pod Warszawą.

Niezwykły wyścig bolidów Formuły 1 w stolicy. Uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej

Do niecodziennego pojedynku między bolidami Formuły 1 doszło o świcie w Warszawie. W celu uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej PKN Orlen...

zobacz więcej

Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że pytania będą dotyczyć wielu aspektów roku 1920: militarnych, politycznych i społecznych. Od dziś do piątku na kontach Urzędu na Facebooku i Twitterze publikowane będzie pytanie konkursowe. Osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi w komentarzu do posta/tweeta z pytaniem, otrzyma nagrodę dnia.

Nagrodą jest limitowana talia kart „Pasjans Pana Marszałka. Wojna 1920”. Pomysł przygotowania tali kart do pasjansa inspirowany jest ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez marszałka Józefa Piłsudskiego, jaką było stawianie pasjansów. Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że figurami w talii są najważniejsze postacie związane z wojną polsko-bolszewicką, co czyni układanie pasjansa także elementem edukacji o wojnie polsko – bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej.

Figurami są dowódcy Wojska Polskiego w wojnie z najazdem bolszewickiej Rosji: marszałek Józef Piłsudski, generałowie Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller, Edward Śmigły-Rydz, Kazimierz Sosnkowski, Władysław Sikorski, Wacław Iwaszkiewicz i Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Nie mogło zabraknąć i walecznych dam: Aleksandry Piłsudskiej, Marii Wittekówny, Wandy Gertz i Aleksandry Zagórskiej. Bohaterowie ci w czasach sobie współczesnych honorowani byli za swą postawę orderami, dlatego też karty asowe zdobią emblematy: Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Niepodległości, Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Walecznych.

Do talii kart dołączona jest książeczka z informacjami na temat każdej z postaci oraz odznaczeń widniejących na kartach.

Autorzy największej liczby najszybszych prawidłowych odpowiedzi, udzielonych na Facebooku oraz na Twitterze, zdobędą Nagrodę Specjalną – zestaw publikacji historycznych, poświęconych polskiej drodze do niepodległości. Nagrody zostaną wręczone laureatom przez Jana Józefa Kasprzyka podczas konferencji pod tytułem: „Znaczenie Bitwy Warszawskiej”, organizowanej przez Urząd 26 sierpnia w Belwederze.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na kontach Urzędu w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych www.kombatanci.gov.pl.

źródło:
Zobacz więcej