RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Hongkong: Areszt magnata medialnego, działacza ruchu prodemokratycznego

Jimmy Lai wyprowadzany ze swojej rezydencji przez funkcjonariuszy organów ścigania w Hongkongu (fot. Paul Yeung/Bloomberg via Getty Images)
Jimmy Lai wyprowadzany ze swojej rezydencji przez funkcjonariuszy organów ścigania w Hongkongu (fot. Paul Yeung/Bloomberg via Getty Images)

Hongkoński magnat medialny i zarazem jeden z czołowych działaczy ruchu prodemokratycznego Jimmy Lai został aresztowany pod zarzutem spiskowania z „obcymi siłami” – poinformował w poniedziałek na Twitterze jeden z jego współpracowników Mark Simon.

Chiny sieją dezinformację w YouTube. Namierzono tysiące kont

Koncern Google potwierdził usunięcie między kwietniem i czerwcem ponad 2,5 tys. kont z serwisu YouTube, które zdaniem jego analityków służyły...

zobacz więcej

Wiadomość potwierdziło nieoficjalnie źródło policyjne, które sprecyzowało, że Lai został aresztowany na podstawie nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym, narzuconej w końcu czerwca Hongkongowi przez Pekin.

Lai był jednym z czołowych krytyków polityki Pekinu wobec tej byłej kolonii brytyjskiej. Założona przez niego grupa medialna Next Digital wydaje m. in. lokalny tabloid „Apple Daily”.

Lai był już aresztowany, razem z kilkoma innymi działaczami prodemokratycznymi, pod zarzutem organizowania nielegalnych zgromadzeń. Aresztowania doprowadziły do wybuchu nowej fali protestów.

Uchwalona pod naciskiem Pekinu ustawa o bezpieczeństwie narodowym przewiduje kary więzienia, nawet dożywotniego, za wszystko, co Pekin uzna za „wrogą działalność”, m. in. spiskowanie z zagranicznymi podmiotami, próby secesji i terroryzm.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej