RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

1 nowa wiadomość

Białoruś: Protesty obywatelskie i starcia ze służbami [RELACJA]

Demonstracje i starcia ze służbami na Białorusi trwaja drugi dzień (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Protesty i zatrzymania demonstrantów rozpoczęły się praktycznie w całym kraju wraz z wieściami o wyniku wyborów prezydenckich, które wygrał Aleksandr Łukaszenka. Jak informują agencje, w Mińsku doszło do starcia między protestantami i jednostkami milicji. Według podanych w poniedziałek rano wstępnych wyników CKW, Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
06:15 11.08.2020
Na godzinę 11.00 polskiego czasu zapowiadane są dalsze demonstracje w całej Białorusi.
02:58 11.08.2020
01:40 11.08.2020
Zatrzymano redaktora naczelnego „Naszej Niwy” Jahora Marcinowicza. O zatrzymaniu poinformowała w poniedziałek w nocy redakcja tej gazety.

„Jahor Marcinowicz pojechał na stację Puszkińska w metrze (doszło to do starć demonstrantów z milicją - dop. red.), by zabrać stamtąd żonę, dziennikarkę TUT.by” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Andrej Dyńko z Naszej Niwy o godz. 2.10 czasu mińskiego. Otrzymała ona sms-y o treści „SOS” i „obecnie jest niedostępny” – dodał.

„Mamy nadzieję, że do zatrzymania doszło przez pomyłkę i wkrótce zostanie on uwolniony” – zaznaczył Dyńko.
01:29 11.08.2020
01:03 11.08.2020
W starciach ze służbami bezpieczeństwa, protestujący mają wykorzystywać tzw. koktajle mołotowa.
01:02 11.08.2020
W Moskwie, późnym wieczorem, przed budynkiem białoruskiej ambasady zgromadziło się kilkaset osób, aby wyrazić solidarność z Białorusinami protestującymi przeciwko dyktaturze Aleksandra Łukaszenki. Głównie młodzi ludzie, wznosząc białoruskie paszporty skandowali: „Białoruś żyje” i „chcemy przemian”.
00:58 11.08.2020
Paweł Durow, założyciel komunikatora Telegram, umożliwiającego wysyłanie szyfrowanych wiadomości, poinformował w poniedziałek, że na Białorusi jego aplikacja włączyła narzędzia przeciw cenzurze, by jak najwięcej osób mogło z niej korzystać mimo blokad internetu.
00:23 11.08.2020
W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że w Brześciu protestujący odpalają fajerwerki w stronę milicjantów. W innym miejscu miasta demonstrujący próbowali budować barykady z płyt chodnikowych. Konfrontacja między milicją a protestującymi trwała jeszcze około północy – podało niezależne Radio Swaboda.

W Grodnie doszło do zatrzymań, ale nie masowych. Według niepotwierdzonych informacji jedna osoba została potrącona przez samochód milicyjny.

Milicja rozpędziła protestujących w Nowopołocku, mimo że ci jedynie stali, klaskali i krzyczeli: „milicja z narodem!”. W Homlu protesty trwają w centrum, ale milicja nie interweniuje. Natomiast w Kobryniu i Lidzie doszło do starć, w tym drugim mieście milicjanci brutalnie zatrzymywali uczestników protestów. W Pińsku milicja użyła armatki wodnej.

Protesty ucichły już w Mohylewie. Brak dokładnych informacji o sytuacji w Witebsku z powodu poważnych problemów z internetem w tym mieście – podało Radio Swaboda.
00:04 11.08.2020
Kilkaset osób w Wilnie wzięło w poniedziałek wieczorem udział w akcji solidarności z protestującymi w sąsiedniej Białorusi. Uczestnikom towarzyszyły historyczne flagi Białorusi oraz duży transparent w języku angielskim „Za wolną i demokratyczną Białoruś”.

„Alaksandr Łukaszenko mówi, że kocha Białoruś. Jeśli naprawdę kochasz, daj wolność” – apelowała do białoruskiego prezydenta podczas akcji Olga Karacz, przewodnicząca białoruskiego zgromadzenia Nasz Dom wzywając o uwolnienie zatrzymanych osób po wyborach prezydenckich.
00:03 11.08.2020
– Sytuacja w tej chwili wygląda bardzo niepokojąco. To nie jest Majdan jak to np. było na Ukrainie, że w centrum Kijowa się wszyscy gromadzili. Protesty się odbywają naprawdę w całej Białorusi, nawet w małych miasteczkach. Odbywają się areszty, starcia sił porządkowych, czyli milicji, przedstawicieli służb i protestujących (…) Te protesty są bardzo chaotyczne, nie ma liderów, dlatego władzom bardzo ciężko to stłumić – stwierdził na antenie TVP Info prezes Białoruskiego Domu w Warszawie, Aleś Zarembiuk
23:59 10.08.2020
Według wielu doniesień, milicja strzela granatami hukowymi bezpośrednio w ludzi.
23:57 10.08.2020
Działania służb w Nowopołocku.
23:51 10.08.2020
Podczas poniedziałkowych protestów w Mińsku zginął mężczyzna „usiłujący odpalić ładunek wybuchowy, który eksplodował w jego rękach” – podało w poniedziałek późnym wieczorem za pośrednictwem platformy Telegram ministerstwo spraw wewnętrznych Białorusi.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 23:00 w centrum, na ulicy Prytyckaha, gdzie tłum usiłował zablokować ruch uliczny, tworząc prowizoryczne barykady – podano w komunikacie.

Na miejscu był oddział specnazu, który przybył, by odblokować plac i rozproszyć tłum.

„Mężczyzna odniósł rany, które nieuchronnie spowodowały śmierć” – wskazano w komunikacie. „Na miejscu pracuje grupa śledczych, którzy ustalają wszystkie okoliczności wydarzenia” – napisała też w Telegramie rzeczniczka białoruskiego MSW.
23:07 10.08.2020
Niezależny dziennikarz z Białorusi Michał Jańczuk potwierdza, że w wyniku zajść pomiędzy demonstrantami a siłami bezpieczeństwa śmierć poniosła pierwsza osoba.

– Niestety, muszę potwierdzić - mamy pierwszą ofiarę śmiertelną w Mińsku i to podobno, według oficjalnych informacji, jest człowiek, który chciał rzucić granat w kierunku OMON-u, ale ten granat wybuchł w jego rękach i mężczyzna zginął na miejscu. Podkreślam, jest to informacja oficjalna, więc póki nie będziemy mieli potwierdzeń z niezależnych źródeł jak do tej śmierci doszło, trudno wierzy białoruskim władzom – stwierdził w łączeniu dziennikarz.
23:05 10.08.2020
Niestety, według potwierdzonych już informacji, jest pierwsza ofiara śmiertelna starć pomiędzy demonstrantami a służbami bezpieczeństwa.
21:36 10.08.2020
Biały Dom wydał komunikat, w którym stwierdza, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone przebiegiem wyborów na Białorusi i wzywają rząd tego kraju do powstrzymania się od użycia siły. "Poważne ograniczenia w umieszczeniu kandydatów na kartach do głosowania, zakaz lokalnych niezależnych obserwatorów, zastraszanie kandydatów opozycji, a następnie zatrzymywanie pokojowych demonstrantów oraz dziennikarzy zakłóciły proces wyborczy; wzywamy władze Białorusi do respektowania prawa do pokojowych zgromadzeń – napisano w oświadczeniu.
21:34 10.08.2020
Sztab Swiatłany Cichanouskiej potwierdził w poniedziałek wieczorem, że nie wie, gdzie znajduje się kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich. – Swiatłana Cichanouska była w CKW z prawnikiem Maksimem Znakiem, a następnie powiedziała, że „podjęła decyzję” i udała się w niewiadomym kierunku – powiedziała Radiu Swaboda Hanna Krasulina, rzeczniczka sztabu. Przyznała, że współpracownicy kandydatki nie wiedzą, gdzie przebywa.
20:54 10.08.2020
„Polska jest naturalnym kandydatem do roli mediatora w sprawie sytuacji na Białorusi, ale nie chodzi o splendory i o to, kto będzie przewodził w tym procesie. My wyszliśmy z tą inicjatywą, bo polityka wschodnia jest jednym z priorytetów naszej polityki zagranicznej. Staramy się tam gdzie to możliwe współpracować z Białorusinami – oświadczył wiceminister Paweł Jabłoński. Jego zdaniem „to, co Białorusini pokazali wczoraj to jest wyraźne pragnienie zmiany”, a Białoruś, która nie będzie państwem demokratycznym, nie będzie w stanie skutecznie oprzeć się Rosji.
20:49 10.08.2020
Milicja w Mińsku użyła gumowych kul i granatów hukowych – podają niezależne media białoruskie. Do ostrzału, prawdopodobnie kulami gumowymi, doszło w rejonie ulicy Kalwaryjskiej. Strzelającymi byli ludzie w strojach koloru khaki – podała gazeta „Nasza Niwa”, której dziennikarka została ranna w nogę. W rejonie tej samej ulicy milicja użyła granatów hukowych przeciwko protestującym – relacjonuje portal Tut.by. Na prospekcie Maszerawa milicja drogowa zatrzymuje auta, których kierowcy trąbią klaksonami. Poprzedniego wieczora w ten sposób kierowcy wyrażali poparcie dla demonstrujących.
20:46 10.08.2020
„Rozmawiałam z premierem Mateuszem Morawieckim o sytuacji na Białorusi. Uważnie śledzimy rozwój wypadków. UE będzie czujna i gotowa do wspierania procesu deeskalacji i dialogu, który doprowadziłby do demokratyzacji i bliższego, bardziej intensywnego partnerstwa UE-Białoruś” – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
20:45 10.08.2020
35-letni Jewgienij Zaiczkin, który miał stracić życie podczas wczorajszych protestów w Mińsku, żyjeMężczyzna był widziany, jak leży nieprzytomny obok wozu białoruskich służb, wysłanych do tłumienia protestu. W rozmowie telefonicznej Jewgienij Zaiczkin powiedział agencji Reutera, że został brutalnie pobity po głowie i ciele – również pałką – przez przynajmniej czterech funkcjonariuszy. Z wstrząsem mózgu i ranami na całym ciele trafił do szpitala, gdzie otrzymał pomoc i z którego został zwolniony do domu. 35-latek powiedział również, że spodziewa się, że zostanie aresztowany. Wcześniej informowano, że protestujący przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich mężczyzna zmarł w wyniku pobicia przez siły porządkowe.
20:36 10.08.2020
Premier Morawiecki odbył po południu rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz komisarzem UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivérem Várhelyim. „Premier aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla Białorusi. Sytuacja na Białorusi i pełne przemocy wydarzenia z nocy z niedzieli na poniedziałek budzi w Polsce poważny niepokój. Niestabilna sytuacja i ewentualna eskalacja konfliktu za wschodnią granicą UE, to bardzo duże ryzyko dla bezpieczeństwa Polski, ale i całej Wspólnoty” – stwierdzono w komunikacie w tej sprawie wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
20:31 10.08.2020
Przewodniczący białoruskiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Waler Wakulczyk oświadczył, że służby te zapobiegły zamachowi na kandydatkę w wyborach prezydenckich Swiatłanę Cichanouską, główną rywalkę prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Wakulczyk powiedział, że ze sztabu Cichanouskiej służby otrzymały informację o obawach o życie kandydatki. „Wcześniej wydział MSW ds. walki z ekstremizmem również przechwycił informację, iż potrzebna jest »ofiara sakralna«. Człowiek, który ją wysłał został już zidentyfikowany i zostanie w najbliższym czasie zatrzymany” – dodał. Zapewnił, że na polecenie Łukaszenki wysłano 120 osób, by ochraniały sztab Cichanouskiej.
20:04 10.08.2020
Białoruskie Radio Swoboda poinformowało, że w niedzielę 9 lipca późnych godzinach wieczornych, grupa katolików białoruskich ogłosiła w internecie kampanię „Fałszerstwo – ciężki grzech”. Jej inicjatorzy zwrócili się do członków Centralnej Komisji Wyborczej z prośbą o sprawiedliwe i uczciwe liczenie głosów. „Swoboda” podała również, że tego samego wieczora szereg księży Białoruskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego włączyło się do protestu „Prawosławni przeciwko fałszerstwom”, zorganizowanego w sieciach społecznościowych przeciwko manipulacjom dokonanym w trakcie głosowania.
19:32 10.08.2020
Brytyjski rząd wezwał władze Białorusi do powstrzymania się od dalszej przemocy i do respektowania aspiracji wyrażanych przez naród białoruski. „Zjednoczone Królestwo wzywa rząd Białorusi do powstrzymania się od dalszych aktów przemocy w następstwie obarczonych poważnymi błędami wyborów prezydenckich. Przemoc i próby tłumienia protestów przez władze białoruskie są całkowicie nie do przyjęcia” – napisał w oświadczeniu James Duddridge, podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.
19:18 10.08.2020
Białoruska milicja znów zatrzymuje demonstrantów. Dziś w Mińsku zatrzymano już co najmniej 19 osób.
18:53 10.08.2020
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim o sytuacji na Białorusi. Polityk napisała na Twitterze, że Unia Europejska „bacznie obserwuje rozwój wydarzeń” na Białorusi, oraz że wspólnota jest „gotowa wspierać proces deeskalacji i dialogu, który doprowadziłby do demokratyzacji, oraz bliższego, bardziej intensywnego partnerstwa na linii Unia-Białoruś”.

18:48 10.08.2020
– Cel odłączenia internetu jest oczywisty. To izolacja informacyjna i uniemożliwienie koordynacji protestu poprzez komunikatory i sieci społecznościowe – uważa Andrej Parotnikau, ekspert ds. bezpieczeństwa. Już w niedzielę rano, w dniu wyborów prezydenckich, na Białorusi internet i działanie komunikatorów były ograniczone - najpierw przestały działać poszczególne strony internetowe, w tym portale niezależnych mediów. Potem padły komunikatory, przede wszystkim popularny na Wschodzie Telegram. Według prezydenta Alaksandra Łukaszenki internet wyłączono z zagranicy, by wywołać niezadowolenie społeczne.
18:43 10.08.2020
O 19.00 przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie zacznie się protest pod hasłem „Wolna Białoruś”. Jak mówi jedna z organizatorek Stanisława Glinnik, na demonstracji spotkają się osoby, które chcą wyrazić solidarność z narodem Białorusi. Organizatorzy chcą też wzywać Unię Europejską do wprowadzenia sankcji wobec rządu Białorusi. Zdaniem aktywistów nie można powiedzieć, że wybory się odbyły, bo podawane wyniki nie są wyborem narodu Białorusi. – W wielu komisjach zostały ogłoszone prawdziwe rezultaty, gdzie 70-80 procent przewagi było za Swietłaną Cichanouską – mówiła Stanisława Glinnik.
18:38 10.08.2020
Zatrzymano kilka osób, które przyszły pod areszt w Grodnie. W poniedziałek odbywają się rozprawy osób zatrzymanych podczas protestów po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi. Podczas rozpraw uczestnicy protestów są skazywani na grzywny od 270 do 540 rubli białoruskich (410-820 zł). Według relacji osób, które wyszły z sali rozpraw, niektórzy zostali aresztowani na 7-15 dni. Według niepotwierdzonych informacji w mieście zatrzymano ponad 400 osób.
18:20 10.08.2020
Swiatłana Cichanouska zaskarżyła w Centralnej Komisji Wyborczej oficjalne wyniki głosowania. – Kandydatka opozycji domaga się uznania za nieważne wyników wyborów opublikowanych przez przewodniczącą CKW Lidziję Jarmoszynę – powierdziała w rozmowie z TASS rzeczniczka Cichanouskiej, Anna Krasulina. Jak dodała, przyczyną zaskarżenia są „przypadki naruszenia prawa przy podliczaniu głosów”.
18:11 10.08.2020
Na kanale białoruskiego blogera Nexta w serwisie Telegram zamieszczono wezwanie do udziału w akcjach protestu na Białorusi o godz. 19 w poniedziałek (18 w Polsce). „Dyktator wypowiedział wojnę” – tytułuje wpis Nexta. Pisze też o tym, jak przygotować się do udziału w manifestacjach. Wpis zawiera apel o zakup w sklepach budowlanych i sportowych kasków, okularów ochronnych, masek lub masek przeciwgazowych, ochraniaczy na nogi i ręce. Wezwano też do zaopatrzenia się w apteczki z bandażami i środkami przeciwbólowymi.
17:36 10.08.2020
Informacja o ofierze śmiertelnej zajść w Mińsku Białoruskim jest jeszcze sprawdzana – powiedział Aleś Bialacki, obrońca praw człowieka i szef działającej w Mińsku organizacji Wiasna. W rozmowie z PAP Bialacki ocenił skalę represji jako bezprecedensową. – Sytuacja jest bardzo napięta i to jeszcze nie koniec – ocenił.
16:49 10.08.2020
15:41 10.08.2020
Premier Morawiecki zaapelował do szefowej KE Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rafy Europejskiej Charlesa Michela o zwołanie nadzwyczajnego szczytu unijnego w sprawie sytuacji na Białorusi. Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli przekazało w poniedziałek Von der Leyen i Michelowi pismo z apelem polskiego premiera w tej sprawie.
14:23 10.08.2020
Donald Tusk przeprosił za swój wcześniejszy wpis, w którym zaatakował premiera Morawieckiego. Tusk napisał, że polski rząd powinien domagać się natychmiastowego zwołania Rady Europejskiej. Przeprosił, gdy rzecznik rządu, Piotr Müller, przypomniał mu, że gabinet premiera Morawieckiego już wcześniej właśnie to zrobił. Ale nie usunął poprzedniego wpisu.
14:08 10.08.2020
– Rozciągnęli się w szpaler i zaczęli zagarniać ludzi, wypychając ich przed siebie – relacjonuje w rozmowie z PAP Dzmitry, świadek brutalności białoruskiej milicji. Według niego „wyglądało to dość strasznie, a milicja działała bardzo sprawnie”. – Tuż obok tego miejsca wisi wielka reklama KIA – Power of Surprise (siła zaskoczenia). To dodatkowo zwiększało poczucie absurdu – zauważa mężczyzna.

– Najpierw ludzie otoczyli OMON, a potem milicja z tarczami zaczęła na nich napierać - opowiada – dodaje Dzmitry.
(fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
14:04 10.08.2020
Przemoc i represje wobec pokojowych demonstrantów na Białorusi są niedopuszczalne i muszą się skończyć – napisał na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli w reakcji na nocne starcia w Mińsku.
13:29 10.08.2020
13:17 10.08.2020
Szef Rady Europejskiej Charles Michel nie wyklucza, iż temat Białorusi może pojawić się na szczycie UE w Brukseli we wrześniu – wynika z nieoficjalnych informacji PAP.
12:51 10.08.2020
Czaputowicz pytany na konferencji prasowej o zarzut Łukaszenki wobec Polski, podkreślił, że „to nie jest jednoznaczna wypowiedź”. – W tej wypowiedzi jest pewna sugestia co do telefonów z Polski, które mogły dotyczyć organizacji społecznych, które mają zupełne prawo do utrzymywania kontaktów z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego białoruskiego, więc ten zarzut uznajemy za bezpodstawny – powiedział.
12:37 10.08.2020
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że w polskiej ambasadzie w Mińsku odbywa się spotkanie dyplomatów państw członkowskich Unii Europejskiej.

– Możemy już powiedzieć, że przebieg kampanii wyborczej, sam dzień głosowania, a także – a może nawet przede wszystkim – wydarzenia ostatniej nocy przeczą międzynarodowym standardom – powiedział na konferencji prasowej Czaputowicz. Zaznaczył, że „Polska była adwokatem zbliżenia Białorusi z Unią Europejską i nadal chcielibyśmy tę rolę pełnić”.
12:35 10.08.2020
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów w wyborach.

„W Europie nie ma miejsca na prześladowanie i brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów. Podstawowe prawa na Białorusi muszą być szanowane” – napisała na Twitterze von der Leyen.
12:23 10.08.2020
– Sterowano naszymi – proszę wybaczyć – owcami; one nie rozumieją, co robią, i nimi zaczynają sterować – powiedział Łukaszenka na spotkaniu z Siergiejem Lebiediewem, szefem misji obserwacyjnej z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Białoruski prezydent dodał, że w ciągu minionej doby wielu osobom odmówiono wjazdu na Białoruś ze względów bezpieczeństwa. – Dokumenty były fałszywe, a większość nie wiedziała, po co jedzie – oświadczył.
(fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images)
12:05 10.08.2020
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że uczestnikami powyborczych protestów sterowano z Polski, „Wielkiej Brytanii i Czech”. Według niego świadczą o tym zarejestrowane połączenia telefoniczne z zagranicy na Białoruś.
11:56 10.08.2020
W całym kraju zatrzymano około trzy tysiące osób za udział w zgromadzeniach masowych odbywających się bez zezwolenia; w tym około tysiąc w Mińsku i ponad dwa tysiące w innych miastach – podało w poniedziałek MSW Białorusi. W komunikacie dodano, że w trakcie zgromadzeń poszkodowanych zostało 39 milicjantów i ponad 50 osób cywilnych.

Resort oświadczył, że demonstrujący w Mińsku rzucali w milicjantów płytami chodnikowymi „i innymi przedmiotami”, a w Pińsku opór siłom porządkowym stawiła „grupa agresywnie nastawionych obywateli”. Część zatrzymanych „była w stanie upojenia alkoholowego” – dodało MSW.
(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)
11:53 10.08.2020
„Choć masowe demonstracje po zakończeniu głosowania nie odsunęły Alaksandra Łukaszenki od władzy, to silnie naruszyły jego wizerunek autorytarnego, lecz troskliwego przywódcy” – ocenił relacjonując wybory na Białorusi i towarzyszące im wydarzenia niemiecki dziennik „Die Welt”.
11:47 10.08.2020
10:58 10.08.2020
W Moskwie ponad trzy tysiące Białorusinów nie mogło wziąć udziału w wyborach prezydenckich. Jak poinformował rosyjski niezależny portal Meduza, lokal wyborczy znajdujący się w budynku białoruskiej ambasady nie był przygotowany na tak dużą liczbę głosujących.

Do sieci jeszcze w niedzielę trafiały nagrania ciągnącej się przed wejściem do gmachu kolejki.
10:58 10.08.2020
Swiatłana Cichanouska zakwestionowała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Na konferencji prasowej oświadczyła, że głosowanie wygrała ona, a nie Alaksandr Łukaszenka. Opozycyjna kandydatka domaga się ponownego przeliczenia głosów w komisjach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości.

Potępiła także działania władz wobec demonstrantów w Mińsku i innych miastach, a także stwierdziła, że ​​są one niedopuszczalne.
10:53 10.08.2020
Polska wciąż pamięta przełom 1989 r. i zawsze wspiera swoich sąsiadów. Zaapelowałem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej i zdecydowaną reakcję UE na wydarzenia na Białorusi. Mamy obowiązek solidarnie wspierać Białorusinów – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

10:48 10.08.2020
10:42 10.08.2020
Jako pierwszy – jeszcze przed Władimirem Putinem – wiadomość z gratulacjami do białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki wysłał Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

Depeszę gratulacyjną Alaksandrowi Łukaszence przesłał też prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew.
10:34 10.08.2020
Putin liczy na dalszy rozwój relacji między Mińskiem a Moskwą. Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich – poinformował Kreml.
10:25 10.08.2020
Polskie MSZ wyraziło zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji. – Apelujemy do strony białoruskiej o przestrzeganie praw podstawowych, zaprzestanie jakichkolwiek działań utrudniających działalność polityczną – powiedział w TVP Info wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz.
10:08 10.08.2020
Sztab Swietłany Cichanouskiej oświadczył, że nie uznaje wyniku niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi.
09:57 10.08.2020
Rosyjskie media niezależne dużo uwagi poświęcają wydarzeniom na Białorusi. „Klucz do sukcesu białoruskiego protestu jest w rękach mieszkańców małych miasteczek i wsi” – ocenił na blogu Echa Moskwy rosyjski publicysta niezależny Siergiej Parchomienko.
09:47 10.08.2020
Łukaszenka ma największe poparcie, które można sobie wyobrazić, to 20 proc. Więc robienie z tego 80 proc. to niebywała bezczelność. Dlatego mieliśmy do czynienia z tak ogromnymi protestami, których nie było nawet w latach 90. – powiedział w TVP Info zastępca dyrektora telewizji Biełsat Alaksiej Dzikawicki.

Podkreślił, że po nocnych protestach na Białorusi nadal jest niespokojnie. Od wczesnego poranka – dodał Dzikawicki – dostaje wiadomości z pytaniami o sytuację na Białorusi od samych Białorusinów, ponieważ w kraju wciąż są problemy z dostępem do internetu.
09:46 10.08.2020
Będzie rozważane zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, bo sytuacja na Białorusi jest bardzo dynamiczna i niebezpieczna z punktu widzenia naszych interesów – poinformował prezydencki minister Andrzej Dera.
09:41 10.08.2020
Centralną Komisję Wyborczą zalewają protesty wyborcze – informuje korespondent TVP Tomasz Jędruchów.
09:16 10.08.2020
Premier Mateusz Morawiecki wezwał UE do zwołania nadzwyczajnego szczytu w sprawie Białorusi.

„Polska jest odpowiedzialna za swoich najbliższych sąsiadów. Dlatego premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej i Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi” – poinformowała Kancelaria Premiera.
09:02 10.08.2020
Będziemy wzywali społeczność międzynarodową, Unię Europejską, by w sprawie Białorusi zajęła jednoznaczne stanowisko; nie tylko wypowiedziała się, ale podjęła bardzo zdecydowane działania – zapowiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak mówił, nie jest wykluczone, że MSZ wezwie ambasadora Białorusi.
08:47 10.08.2020
Aleksandr Łukaszenka wyleciał do Turcji – taka informacja pojawia się w rosyjskich mediach. Choć nie ma dotąd oficjalnego potwierdzenia, atmosferę podgrzewa fakt, że od zakończenia wyborów białoruski prezydent nie wypowiedział się publicznie.
08:36 10.08.2020
Władimir Putin chce odbudować imperium – ocenia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prezes Solidarnej Polski w Polskim Radiu 24 powiedział, że analizując sytuację na Białorusi trzeba brać pod uwagę działania i zamiary Federacji Rosyjskiej.
08:27 10.08.2020
Według informacji obrońców praw człowieka, jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. Przyczyną śmierci była rana głowy. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń – powiedział prawnik Walancin Stefanowicz z organizacji „Wiasna”, działającej w Mińsku.


Protestujący w Mińsku potrącony przez samochód milicji; jedno z wielu podobnych zdjęć powyborczych starć na Białorusi (fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH)
08:13 10.08.2020
Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że według wstępnych wyników wybory prezydenckie w kraju wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,23 procent. Drugie miejsce – jak powiedziała szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna – zajęła opozycyjna kandydatka Swiatłana Cichanouskaja, która otrzymała 9,9 proc. głosów wyborców.

Pozostali kandydaci – Andrej Dzmitryjeu, Hanna Kanapacka i Siarhiej Czeraczań otrzymali po nieco ponad 1 procent poparcia. Przeciw wszystkim kandydatom – podaje CKW – zagłosowało 6,02 proc. uprawnionych do głosowania.
07:44 10.08.2020
Białoruska prokuratura wszczęła postępowania przeciwko uczestnikom nocnych protestów – informuje dziennikarz Tomasz Jędruchów.
07:39 10.08.2020
Co najmniej jedna osoba zginęła, a 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich – podaje białoruskie Centrum Obrony Praw Człowiek „Wiasna” .
07:31 10.08.2020
– Reżim autorytarny w ciągu kilku dni przekształcił się w reżim militarny. Następne rządy Łukaszenki będą opierać się wyłącznie na represjach, pacyfikacjach społeczeństwa i terrorze. Nie będzie to taki terror, jaki był w ZSRR, ale będzie to terror polityczny i psychologiczny – ocenił na antenie TVP Info dr Piotr Usow z Białoruskiego Centrum Analiz i Prognoz Politycznych.
07:21 10.08.2020
Od niedzieli na Białorusi nie działa internet. Gość TVP Info wskazywał, że był to jeden z głównych powodów, dla których na ulice wyszła młodzież. Michał Janczuk podkreślał też konsekwencje ekonomiczne odłączenia od sieci.

– Wiele miejsc pracy opartych jest o internet. Nie działały wszystkie taksówki; wielu Białorusinów ma zamiar pójść do pracy, w której nie będą mogli pracować. Pytanie, co z tym zrobią, czy wieczorem znów wyjdą na ulice – powiedział dziennikarz Michał Jańczuk.
07:09 10.08.2020
– Z ulic Mińska zniknęły wojska wewnętrzne, sytuacja wygląda paradoksalnie normalnie, natomiast widać, że coś wisi w powietrzu – relacjonuje z Mińska dla TVP Info niezależny białoruski dziennikarz Michał Jańczyk.
05:52 10.08.2020
Alaksiej Dzikawicki o starciach służb porządkowych z demonstrantami: „Wczorajszy wieczór był tragiczny (…) użyto naprawdę środków bardzo ostrych, czyli strzelano do ludzi kulami gumowymi, granaty hukowe. Mamy z pewnością wielu rannych – nie wiemy w tej chwili ilu, ale wczoraj mieliśmy w centrum Mińska masę karetek pogotowia (…) władza posunęła się do bardzo brutalnych środków”
03:24 10.08.2020
Funkcjonariusze specjalnej jednostki policji OMON „zatrzymują” demonstranta podczas protestu w Mińsku.
(fot. PAP/EPA/MARINA SEREBRYAKOVA)
02:58 10.08.2020
02:39 10.08.2020
02:22 10.08.2020
Funkcjonariusz specjalnej jednostki policji OMON bije demonstranta podczas zamieszek w Mińsku po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich.
(fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH)
02:11 10.08.2020
Sytuacja w stolicy Białorusi najwyraźniej uspokoiła się. Jak donosi przybywajacy na miejscu Michał Janczuk, protestujący wycofali się i planują dalsze protesty jutro.
02:04 10.08.2020
01:59 10.08.2020
„Specjalne środki”, o których użyciu w komunikacie informowała rzeczniczka MSW Białorusi.
01:57 10.08.2020
01:53 10.08.2020
Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie „specjalnych środków” przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku – poinformowała rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

– Funkcjonariusze służb stojących na straży prawa byli zmuszeni zastosować specjalne środki przeciwko uczestnikom niepokojów. Zastosowano specjalną technikę i granaty hukowe – powiedziała Czemodanowa.

Potwierdziła także, że są osoby zatrzymane, ale nie podała ich liczby „ponieważ wydarzenia nadal trwają”.

Według Czemodanowej sytuacja w Mińsku „jest pod kontrolą” a w mieście zastosowano wzmożone środki bezpieczeństwa.
01:28 10.08.2020
Korespondent TVP z Moskwy Tomasz Jędruchów o doniesieniach o sprzęcie wojskowym kierowanym do stolicy Białorusi, dezinformacji i kłopotach z dostępem do bieżących informacji z protestów.
01:24 10.08.2020
01:21 10.08.2020
Białoruska państwowa agencja informacyjna Belta oświadczyła – powołując się na milicję – że „kontroluje ona sytuację” w związku z protestami. Milicja „kontroluje sytuację na nielegalnych zgromadzeniach” – poinformowała agencja, cytując ministerstwo spraw wewnętrznych.
01:17 10.08.2020
Opozycyjna kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała w nocy z niedzieli na poniedziałek swoich zwolenników i funkcjonariuszy służb siłowych do powstrzymania się od przemocy. Obarczyła też władze odpowiedzialmością za to podczas starć ucierpieli ludzie.

„Chcę poprosić milicję i wojsko aby pamiętali o tym, że są częścią narodu. Chce też poprosić swoich wyborców: unikajcie prowokacji, nie trzeba dawać powodu do stosowania wobec was przemocy” – powiedziała Cichanouska cytowana przez jeden z niezależnych portali.

„Wiem, że Białorusini obudzą się jutro w nowym kraju i mam nadzieję, że jutro będą tylko dobre wiadomości. Proszę, zaprzestańcie przemocy” – dodała.
01:15 10.08.2020
W rejonie obelisku „Mińsk – miasto-bohater” dochodzi do dalszej eskalacji.
01:06 10.08.2020
01:04 10.08.2020
Jak donosi Biełsat na swoim koncie twitterowym, w kierunku obelisku w Mińsku udała się kolumna sprzętu wojskowego, około 10-15 pojazdów.
00:57 10.08.2020
Według agencji TASS z rejonu Starego Miasta w Mińsku wyjeżdżają karetki pogotowia i pojazdy milicyjne pełne zatrzymanych.

Siły specjalne OMON przystąpiły do usuwania demonstrantów z sąsiadujących ze Starym Miastem rejonów Mińska. Według świadków zatrzymywane są dziesiątki osób.

W rejonie obelisku „Mińsk – miasto-bohater”, gdzie – jak się ocenia – znajduje się ok. tysiąca demonstrantów, trwają starcia. Nadal słychać tam wybuchy granatów hukowych i widać w akcji pojazdy służb siłowych.

Na Prospekcie Niepodległości kilkuset protestujących zablokowało ruch uliczny skandując hasło „Zmian!”.
00:53 10.08.2020
Jak informuje IAR, poza stolicą do starć protestujących z milicją doszło także m.in.: w Brześciu, Połocku, Soligorsku.

W Mohylewie, Homlu i Witebsku na wschodzie Białorusi demonstranci mieli zostać rozpędzeni.
00:48 10.08.2020
– 10 sierpnia będzie krytycznym momentem – jak dla systemu, tak i dla społeczeństwa. Jeżeli społeczeństwu uda się zmobilizować, przede wszystkim w miastach obwodowych, miasteczkach i opanować sytuację, nie dopuścić do rozpędzenia demonstracji, to można będzie mówić o poważnym kryzysie i być może nawet o początku dekonsolidacji systemu – stwierdził na antenie TVP Info Paweł Usow, doktor nauk politycznych, dyrektor Centrum Analiz i Prognoz Politycznych.
00:43 10.08.2020
Milicja i siły specjalne zdołały w nocy z niedzieli na poniedziałek opanować rejon Starego Miasta w Mińsku wypierając stamtąd większość demonstrantów - poinformowała agencja TASS.

Starcia międy służbami a demonstrantami trwają jednak nadal w rejonie obelisku „Mińsk – miasto-bohater”.
00:40 10.08.2020
Mińsk. Demonstranci przynoszą rannych do karetki pogotowia podczas starć z policją w trakcie protestu po zakończeniu wyborów prezydenckich.
(fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH)
00:24 10.08.2020
Jak podaje konto @Nexta_en, w Mińsku na ulicach jest kilka razy więcej protestujących niż policjantów.
00:22 10.08.2020
00:13 10.08.2020
Po starciach demonstrantów z milicją w okolicy obelisku w Mińsku, pojawiają się doniesienia o wielu osobach rannych.

UWAGA! Poniższe zdjęcia ukazuja sceny drastyczne i obrażenia.
00:07 10.08.2020
Kandydatka opozycji Swiatłan Cichanouska wygrała głosowanie w białoruskich wyborach prezydenckich w ambasadzie Warszawie. Według oficjalnych informacji zdobyła 368 głosów, a prezydent Aleksander Łukaszenka 69.

Przed ambasadą ustawiła się kilkusetosobowa kolejka. Część chętnych nie zążyła oddać głosu.
23:57 09.08.2020
Dyrektor Centrum Prognoz i Analiz Politycznych rr. Paweł Usow skomentował na naszej antenie sprawę tajemniczego samolotu, który – jak donosiły rosyjskie media – miał należeć do prezydenta Łukaszenki i odlecieć do Turcji.
23:57 09.08.2020
Gazu łzawiącego milicja użyła w Grodnie. W Brześciu ulicami idzie pochód kilku tysięcy ludzi; milicja zablokowała wjazd do centrum.

Jednak w Żodzinie w obwodzie mińskim i w Baranowiczach milicjanci nie rozpędzali demonstrantów, lecz opuścili przed nimi tarcze.

MSW Białorusi zwołało posiedzenie sztabu operacyjnego w związku z protestami w Mińsku – podały służby prasowe resortu.
23:50 09.08.2020
Dziennikarze niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd, zatrzymani w niedzielę w Mińsku, zostali zwolnieni – poinformował w niedzielę przed północą jeden z zatrzymanych Władimir Romienski. Dziennikarze mają być wkrótce przewiezieni na terytorium Rosji.

Wcześniej MSZ w Mińsku zapowiadało, że ekipa niezależnej stacji będzie musiała opuścić Białoruś. MSZ oświadczyło, że dziennikarze nie mieli niezbędnej akredytacji. TV Dożd zapewniła zaś, że potrzebne do akredytacji dokumenty złożyła w połowie czerwca.
23:39 09.08.2020
Niezależne media informują o rannych w różnych punktach białoruskiej stolicy. Na prospekcie Maszerawa granat hukowy ranił jednego z demonstrantów, zabrała go karetka pogotowia, jego stan jest ciężki – podała niezależna gazeta „Nasza Niwa”.

Milicja strzelała do ludzi gumowymi kulami w rejonie ulicy Kalwaryjskiej, trzy osoby są ranne, zabrało je pogotowie – relacjonuje gazeta. Media informują, że dotkliwie pobity w Mińsku został dziennikarz agencji Associated Press Mścisłau Czarnou, również do niego wezwano karetkę pogotowia.

Wcześniej media podały, że 30-letni mężczyzna został ranny przez samochód milicyjny, który – według tych doniesień – umyślnie wjechał w tłum. W sieci pojawił sie poniższy film, który ma przedstawiać tę włąśnie sytuację.
23:38 09.08.2020
Milicja w Mińsku zaczęła szturmować prowizoryczne barykady, które wznieśli protestujący na prospekcie Zwycięzców i używa armatek wodnych i granatów hukowych – podał białoruski portal Tut. by w niedzielę około północy czasu lokalnego (godz. 23.00 w Polsce).
23:34 09.08.2020
23:28 09.08.2020
Protestujący w Mińsku zaczęli budować barykady, aby chronić się przed organami ścigania – podała agencja RIA.
23:24 09.08.2020
Sytuacja pod stellą. Mińsk

23:21 09.08.2020
Coraz więcej infromacji o zastosowaniu przez białoruskie służby gumowych kul do rozpędzenia protestujących.
23:18 09.08.2020
Według doniesień niezlaeżnych dziennikarzy, areszty i wiezienia w wielu miastach Białorusi są całkowicie zapełnione zatrzymanymi demonstrantami.
23:16 09.08.2020
23:16 09.08.2020
Do starć doszło w rejonie obelisku Mińsk-Miasto Bohater, gdzie zgromadziło się kilka tysięcy ludzi – podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na świadków.

Według doniesień niezależnego białoruskiego Radia Swaboda oddziały OMON-u rozpędzają ludzi używają granatów hukowych. Są też doniesienia o rannych, karetce pogotowia, która przybyła na miejsce i kilku innych jadących w tym kierunku, a także o tym, że milicja strzelała do protestujących gumowymi kulami.
23:15 09.08.2020
23:14 09.08.2020
W centrum Mińska doszło do stać protestujących z siłami specjalnymi milicji OMON; milicja rozpędza zgromadzonych i według niektórych doniesień używa gazu łzawiącego. Na miejsce przybywają karetki pogotowia.
23:14 09.08.2020
23:11 09.08.2020
Po tym jak podano informację o zwycięstwie w wyborach prezydenckich urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki – na razie na podstawie wyników badań sondażowych – zwolennicy opozycyjnej kandydatki Swiatłany Cichanouskiej zaczęli gromadzić się w różnych miejscach stolicy.

Koordynacja działań protestujących była utrudniona, gdyż praktycznie nie działał Internet. Do rozpędzania demonstrantów milicja używała granatów hukowych i gazu łzawiącego.

Przejeżdżający kierowcy używali klaksonów, by wyrazić solidarność z protestującymi.

Do zatrzymań demonstrantów doszło m.in.: w Mińsku, Brześciu, Połocku.
23:09 09.08.2020
Samolot Bombardier Challenger 850, który media wiążą z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, odleciał w niedzielę do Turcji - podał rosyjski portal Znak.com, powołując się na dane serwisu śledzącego ruch samolotów Ads-B Exchange.

Informacja ta pojawiła się jeszcze przed godz. 20 czasu białoruskiego (godz. 19 w Polsce), gdy na Białorusi zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich.
23:09 09.08.2020
O sytuacji na Białorusi rozmawialismy dziś wieczorem w programie „Studio Wschód”.
23:07 09.08.2020
Wierzę swoim oczom, a nie Lidzii Jarmoszynie, szefowej Centralnej Komisji Wyboczej – powiedziała Swiatłana Cichanouska na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem w Mińsku. Sztab kandydatki podał wyniki świadczące o jej zwycięstwie w trzech lokalach wyborczych w Mińsku.

– Wierzę swoim oczom, a one mówią mi, że większość jest po naszej stronie – zaznaczyła opozycyjna kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi. – My już zwyciężyliśmy, bo pokonaliśmy strach, apolityczność i apatię – powiedziała o Białorusinach.

Zapowiedziała, że poczeka na oficjalne wyniki, zanim podejmie decyzję o dalszych działaniach. Jak wskazała, jej sztab oczekiwał, że dojdzie do fałszerstw podczas wyborów.
23:06 09.08.2020
Aleś Zarembiuk z Fundacji „Białoruski dom” w Warszawie mówił w Polskim Radiu 24, że nie ma wątpliwości, iż podane exit poll na temat wyborów na Białorusi to „ustawka”.

Aleś Zarembiuk podkreślał, że sondaże powyborcze niekorzystne dla urzędującego prezydenta nie pojawiają się w tamtejszych mediach. O popularności jego głównej kontrkandydatki, Swiatłany Cichanouskiej mają świadczyć tłumy na politycznych wiecach oraz kolejki do lokali wyborczych.
23:04 09.08.2020
Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uzyskał w niedzielnych wyborach 71,4 proc. głosów, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 10,1 procent – wynika z rezultatów sondażu powyborczego (exit poll) na zamówienie białoruskiej telewizji STV.

Wcześniej, tuż po godz. 20 czasu lokalnego (godz. 19 czasu polskiego), ogłoszono exit poll przeprowadzony na zlecenie telewizji Mir. Łukaszenka uzyskał w nim 79,7 proc., a Cichanouska – 6,8 procent.
22:54 09.08.2020
Po godz. 20.00 przed białoruską ambasadą w Warszawie zebrali się obywatele Białorusi, którzy nie zdążyli zagłosować w wyborach prezydenckich. Zgromadzeni chcieli pokazać sprzeciw wobec uniemożliwienia im oddania głosu w ambasadzie.
22:53 09.08.2020
Po godz. 20.00 przed białoruską ambasadą w Moskwie zgromadziło się kilkaset osób. Budynek misji dyplomatycznej otoczyła rosyjska policja. Funkcjonariusze wezwali do rozejścia się, ale nie podjęli interwencji.
22:55 09.08.2020
Dwie dziennikarki niezależnej telewizji Biełsat: Iryna Sławnikowa i Kaciaryna Tkaczenka zostały zatrzymane w niedzielę w Mińsku. Sławnikowa koordynuje pracę Biełsatu w Mińsku. Obie dziennikarki zostały przewiezione na komisariaty.

O zatrzymaniu powiadomił sam Biełsat, a także rosyjska redakcja BBC News, która podkreśla, iż są to kolejne zatrzymania dziennikarzy, do których doszło na Białorusi w niedzielę, w dniu wyborów prezydenckich.
22:51 09.08.2020
Białoruska milicja zaczęła zatrzymywać ludzi, którzy zebrali się pod lokalami wyborczymi w oczekiwaniu na wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich – podał portal Tut.by w niedzielę wieczorem. Według danych portalu kilka osób zatrzymano w Mińsku.
Zobacz więcej