RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydenci Polski i Litwy wydali wspólne oświadczenie ws. wyborów na Białorusi

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda apelują o przestrzeganie standardów demokratycznych (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

„Jako sąsiedzi Białorusi, apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa” – napisali we wspólnym oświadczeniu prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda w związku z wyborami prezydenckimi na Białorusi.

Starcia protestujących z milicją na Białorusi. Jest wielu zatrzymanych [WIDEO]

W Mińsku doszło do starcia między protestującymi ludźmi i milicyjnymi oddziałami OMON-u – podała w niedzielę wieczorem agencja TASS. Do starcia...

zobacz więcej

Jak napisali prezydenci, wierzą, że „dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych”. „Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi” – napisali.

Zdaniem Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi. „Chcemy aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną” – napisali w oświadczeniu.

źródło:
Zobacz więcej