RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Porównywarka znajdzie najtańszą… mszę

foto
Co łaska za udzielenie sakramentu ślubu w różnych miejscowościach w Polsce wahają się od 50 zł nawet do 2 tys. zł

Ile kosztuje ślub, chrzest czy pogrzeb? W parafiach najczęściej słyszymy „co łaska”. Często jednak okazuje się, że są jakieś stawki minimalne. Od niedawna ceny mszy i usług kościelnych można porównywać w internecie na stronie colaska.pl.

Według danych wpisywanych przez użytkowników strony, ceny odprawienia ślubu w różnych miejscowościach w Polsce wahają się od 50 zł nawet do 2 tys. zł. Za pogrzeb w czterech parafiach w kraju płaci się nawet 4 tys. złotych.

– Chciałem zamówić mszę za zmarłego dziadka. Siostra zakonna powiedziała mi, że mogę dać „co łaska”, ale nie mniej niż 20 złotych – mówi mieszkaniec podwarszawskiej wsi.

Proboszcz archikatedry św. Jana w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreśla, że za sakrament ślubu, czy chrztu dajemy ofiarę, a nie płacimy. – Jesteśmy przyzwyczajeni do cenników – w sklepach, hipermarketach, gdzie kupujemy jakiś towar lub usługę. Ja nie chciałbym być traktowany jako usługodawca. Poza tym, gdy zbieramy ofiary dla potrzebujących – czy wtedy jest cennik? Nie – mówi proboszcz.

Ks. Bartołd dodaje, że bardzo często koszty sakramentu ślubu są związane na przykład z wymaganiami młodych – przybraniem kościoła, czy oprawą muzyczną. – Niektórzy sobie życzą kwartet muzyczny, wiolonczelę, czy skrzypce. Często też księża odprawiają mszę zupełnie za darmo – mówi proboszcz archikatedry.

Na stronie colaska.pl jest obecnie ponad 2 tys. wpisów o kwotach za odprawienie ślubu, chrztu, pogrzebu, za wypominki lub wydanie zaświadczenia.

źródło:
Zobacz więcej