RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Przeciwko Łukaszence występuje coraz więcej ludzi”

– Przeciwko Łukaszence występuje coraz więcej ludzi. Praktycznie cały kraj powstaje przeciw niemu – powiedziała w TVP Info Natalia Radzina, redaktor naczelna opozycyjnego białoruskiego portalu Karta97. W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które zgodnie z wynikami sondażu exit poll wygrał urzędujący prezydent.

Wybory prezydenckie na Białorusi. Łukaszenka z ogromną przewagą

Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka otrzymał według sondażu powyborczego (exit poll) 79,7 proc. głosów na niedzielnych wyborach...

zobacz więcej

Według danych oficjalnego badania exit poll ogłoszonych w momencie zamknięcia lokali wyborczych o godz. 20 czasu lokalnego (godz. 19 czasu polskiego) Alaksandr Łukaszenka otrzymał według sondażu powyborczego (exit poll) 79,7 proc. głosów na niedzielnych wyborach prezydenckich, a jego rywalka, tłumaczka i żona zatrzymanego blogera Swiatłana Cichanouska – 6,8 proc., frekwencja wyniosła 79 procent.

W wyborach wystartowali również była deputowana Hanna Kanapacka, współprzewodniczący ruchu Mów Prawdę Andrej Dzmitryjeu i lider Białoruskiej Socjaldemokratycznej Hramady Siarhiej Czeraczań.

Jako kandydata w wyborach nie zarejestrowano byłego szefa Biełhazprambanku, Wiktara Babaryki, któremu władze zarzucają malwersacje finansowe i który przebywa obecnie w areszcie. Centralna Komisja Wyborcza odmówiła także rejestracji Walerowi Capkale, podważając ponad połowę zebranych przez jego komitet wyborczy podpisów poparcia.

Zgodnie z konstytucją prezydent Białorusi jest wybierany na okres pięciu lat. Może nim zostać osoba w wieku co najmniej 35 lat, która posiada prawo wyborcze i na stałe mieszka w kraju od co najmniej 10 lat. W wyborach nie mogą startować osoby karane. Łukaszenka wystartował w wyborach po raz szósty i po raz piąty ubiegał się o reelekcję. Jest prezydentem od 1994 r. Pozostali kandydaci wcześniej nie uczestniczyli w wyborach.

Po zwycięskich dla Łukaszenki wyborach w 1994 roku zachodni obserwatorzy nie uznali żadnych wyborów na Białorusi za zgodne ze standardami OBWE.

W czasie obecnej kampanii wyborczej władze wyjątkowo brutalnie traktowały swoich oponentów. Od 6 maja do 5 sierpnia zatrzymano ponad 1360 osób – podało centrum ochrony praw człowieka Wiasna. Wśród nich są politycy, aktywiści, uczestnicy pokojowych protestów, blogerzy, dziennikarze, obserwatorzy obywatelscy.

W areszcie w związku z zarzutami karnymi przebywają między innymi niedoszły kandydat w wyborach Wiktar Babaryka oraz dwaj szefowie komitetów wyborczych Eduard Babaryka i Siarhiej Cichanouski. Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali dotąd za więźniów politycznych 26 osób. W piątek zatrzymano szefa sztabu Siarhieja Czeraczania, w sobotę – kierującą sztabem Cichanouskiej Maryję Maroz.

źródło:
Zobacz więcej