RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Upał, słońce i... sinice. Kilkanaście kąpielisk nieczynnych, nie tylko nad morzem

Decyzję o zamknięciu kąpieliska podejmuje ratownik w porozumieniu z sanepidem (fot. NurPhoto/Corbis via Getty Images)

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w województwie pomorskim zamkniętych jest czternaście nadmorskich kąpielisk – podał Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także trzy kąpieliska położone nad jeziorami.

Upały w całej Polsce. IMGW ostrzega przed burzami z gradem

W całym kraju spodziewane są dziś upały i miejscami groźne burze z intensywnymi opadami deszczu oraz gradem. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego...

zobacz więcej

Informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że aktualnie w województwie pomorskim zamkniętych jest czternaście nadmorskich kąpielisk.

Jak podał GIS, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w Sopocie (9). Czerwona flaga zawisła też na trzech plażach w Gdańsku – Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Stogi. Zakaz kąpieli obowiązuje też w Mikoszewie oraz na „Małej plaży” w Helu.

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody stan wody w poszczególnych kąpieliskach może ulec zmianie. Prądy morskie lub wiatr mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

„Prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na danym kąpielisku na stronie internetowej Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektora Sanitarnego. Sytuacja jest bardzo dynamiczna a komunikaty szybko potrafią się dezaktualizować” – poinformowała w niedzielę na Twitterze Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Ponadto, zakwity sinic utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach), jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie).

Upał nie zwalnia z rozsądku. Policja apeluje o ostrożność nad wodą

Ponad 160 osób utonęło od początku czerwca. Sobota ma być upalna, a to podczas gorących letnich dni dochodzi do największej liczby wypadków.

zobacz więcej

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska.

Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują – w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu – ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

źródło:

Zobacz więcej