RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Upały w całej Polsce. IMGW ostrzega przed burzami z gradem

IMGW przed burzami wydało ostrzeżenia dla ośmiu województw (fot. arch. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)
IMGW przed burzami wydało ostrzeżenia dla ośmiu województw (fot. arch. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)

W całym kraju spodziewane są dziś upały i miejscami groźne burze z intensywnymi opadami deszczu oraz gradem. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla ośmiu województw: pomorskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie. Obowiązują od 14:00 do 21:00, lokalnie do 22:00.

Intensywnym opadom deszczu ma towarzyszyć silny wiatr – w porywach do 80, a miejscami – do 90 kilometrów na godzinę.

IMGW wydał ostrzeżenia również w sprawie upałów. Dla zdecydowanej większości Polski są to ostrzeżenia 2 stopnia, a dla Warmii i Mazur, Podlasia, północnej części Mazowsza, wschodniej części kujawsko-pomorskiego i części przygranicznych powiatów Dolnego Śląska – niższego, 1. stopnia.

Prognoza pogody dla poszczególnych województw:

W woj. zachodniopomorskim i pomorskim miejscami przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm. Na termometrach od 28 do 31 st.. Nad morzem ok. 24 st.. W czasie burz porywy wiatru osiągną 65 km/h. W woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami z lokalnym gradem. Na termometrach od 27 do 29 st. Podczas burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

W woj wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim zachmurzenie na ogół małe. Miejscami zachmurzenie może wzrosnąć i tam wystąpią przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Na termometrach od 29 do 32 st.. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć 65 km/h.

„Często dochodzi do groźnego odwodnienia”. GIS przypomina o piciu wody w upalne dni

– Pamiętajmy o tym, żeby się dobrze nawadniać i o naszych bliskich. Zadzwońcie do rodziców, dziadków czy pamiętają o tym, żeby wypić odpowiednią...

zobacz więcej

W woj. mazowieckim, łódzkim i lubelskim zachmurzenie umiarkowane. Miejscami na północy i wschodzie regionu wzrastające do dużego. Mogą pojawić się tam miejscami przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie i wschodzie możliwe burze, lokalnie z gradem. W czasie burz opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Na termometrach od 28 do 31 st. W czasie burz wiatr w porywach może osiągnąć do 65 km/h.

W woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim zachmurzenie umiarkowane, a po południu miejscami wzrastające do dużego. Po południu punktowo możliwe przelotne opady deszczu i burze. Na termometrach od 28 st. do 31 st.

W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) po południu możliwe przelotne opady deszczu i burze. Na termometrach od 14st. do 16 st.. Wiatr w czasie burz w porywach może osiągnąć 70 km/h.

W woj. Małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie małe i umiarkowane. W ciągu dnia miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i przelotne opady deszczu oraz burze, zwłaszcza w górach. Na termometrach od 27st. do 30 st., w rejonach podgórskich od 25 st. do 27 st.. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

źródło:
Zobacz więcej