RAPORT

Pogarda

„Tak jak w USA życie stracił Floyd”. Szokujące oskarżenia Lubnauer wobec policji

W sumie policja zatrzymała 48 osób (fot. Twitter/ Policja; Twitter/ Katarzyna Lubnauer)
W sumie policja zatrzymała 48 osób (fot. Twitter/ Policja; Twitter/ Katarzyna Lubnauer)

Najnowsze

Popularne

Amerykański scenariusz wielomiesięcznych protestów – tym razem w Polsce? Po starciach środowisk LGBT z Policją posłanka KO Katarzyna Lubnauer zarzuciła policji nieprofesjonalizm, przez który manifestanci – jak stwierdziła – „mogli stracić życie”. Wszystko porównała do sytuacji w Stanach Zjednoczonych z końca maja, gdzie zabity przez funkcjonariusza został Afroamerykanin George Floyd.

Na zdjęciu wygląda jak ofiara. Jak było naprawdę? [WIDEO]

Co chcesz zrobić? Chcesz mnie wk***ić? – krzyczała rozsierdzona aktywistka LGBT do stojącego nieruchomo młodego chłopaka w piątek na Krakowskim...

zobacz więcej

Protesty w Warszawie rozpoczęły się w piątek. Grupa osób sprzeciwiała się aresztowaniu na dwa miesiące aktywisty LGBT Michała Sz., przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. „Margot”. Mężczyzna podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgromadzony na warszawskim Solcu tłum utrudniał zatrzymanie „Margot” – doszło do przepychanek z policją, uszkodzony został także radiowóz, na który wskoczyło kilka osób z manifestacji LGBT. Zatrzymano w sumie 48 osób.

W sobotę wszyscy zatrzymani opuścili komendy policji – poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Wszystkie usłyszały zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku. Pięć osób usłyszało dodatkowe zarzuty uszkodzenia radiowozu i naruszenia nietykalności policjanta. Objęte zostały policyjnym nadzorem.

Była przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer winą obarcza policję.

Protest w Warszawie. Policja wyjaśnia, kto został zatrzymany [WIDEO]

Wśród zatrzymanych po piątkowym proteście w Warszawie są osoby, które niszczyły policyjny sprzęt nagłaśniający i radiowóz oraz utrudniały...

zobacz więcej

Odnosząc się do wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego na Twitterze, zarzuciła mu „ideologiczne szczucie”, a policji – nieprofesjonalizm.

Nawiązała przy tym do tragicznej śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, który 25 maja tego roku zginął, przyduszony kolanem przez amerykańskiego policjanta. To wydarzenie zapoczątkowało powstanie ruchu Black Lives Matter i trwające niemal nieprzerwanie protesty – także poza USA.

„Bronimy ludzi, którzy przez nieprofesjonalizm Policji i Wasze ideologiczne szczucie mogli w piątek stracić życie. Tak jak w USA stracił Floyd” – napisała Lubnauer na Twitterze, sugerując, że ostatnie wydarzenia w Warszawie także w Polsce mogą doprowadzić do dalszych starć z policją. Jednocześnie wezwała dowódców policji i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do dymisji.

Jedno z udostępnionych przez posłankę KO zdjęć, pokazujące obezwładnioną przez policję młodą kobietę, opisywaliśmy już na portalu tvp.info w tekście pt. „Na zdjęciu wygląda jak ofiara. Jak było naprawdę?”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej