RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy rodzaj maseczki. Niszczy wirusy pod wpływem promieniowania UV 

Maseczkę można sterylizować i używać powtórnie tysiące razy (fot.OrnaW/pixabay)

Maseczka z łatwym do regeneracji filtrem z nanopręcików wykonanych z dwutlenku tytanu może eliminować obecne we wdychanym i wydychanym powietrzu patogeny – informuje pismo „Advanced Functional Materials”.

Z objawami czy bez, zakażeni mają tyle samo koronawirusów w nosie i gardle

Osoby zakażone koronawirusem mają w górnych drogach oddechowych, w nosie i gardle, tyle samo tych patogenów, co ludzie z objawami choroby COVID-19...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Obecnie stosowane maseczki z polipropylenowych mikrowłókien skutecznie chronią przed wirusem SARS-CoV-2, ale nie niszczą go, a tylko wyłapują. Nie są też zbyt przyjazne dla środowiska. O ile w warunkach szpitalnych zużyte maseczki umieszcza się w specjalnych pojemnikach na odpady i fachowo utylizuje, to stosowane przez zwykłych obywateli są wyrzucane do otwartych pojemników na śmieci, a nawet pozostawiane na ulicy.

Nowy materiał filtracyjny o strukturze przypominającej bibułę filtracyjną opracowali szwajcarscy naukowcy z politechniki federalnej w Lozannie (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, EPFL). Dzięki fotokatalitycznym właściwościom tworzących go nanopręcików z dwutlenku tytanu taki filtr nie tylko wychwytuje z powietrza bakterie i wirusy, ale i może je niszczyć pod wpływem promieniowania UV.

Zalety używania produktu

Ultrafiolet i nanowłókna sprawiają, że obecna w takiej maseczce wilgoć przekształca się w zdolny do niszczenia patogenów nadtlenek wodoru (wodę utlenioną). Ale co najlepsze, zdaniem twórców maseczkę można by sterylizować i używać powtórnie tysiące razy. Pozwoliłoby to złagodzić niedobory i znacznie zmniejszyć ilość odpadów. Wreszcie proces produkcyjny, który polega na kalcynowaniu nanopręcików, zapewnia ich stabilność i zapobiega ryzyku wdychania nanocząstek przez użytkownika.

Druga fala pandemii. „Polacy wykazują nierealistyczny optymizm”

Wobec perspektywy drugiej fali epidemii, zamiast lęku i niepokoju, wielu ludzi w Polsce wykazuje nierealistyczny optymizm: uważają, że nic im się...

zobacz więcej

Jak wykazały eksperymenty z uważaną za referencyjną w badaniach biomedycznych bakterią E. coli, membrana potrafi ją zniszczyć w kilka sekund. Podobnie powinno być z wirusami, choć trzeba to jeszcze udowodnić eksperymentalnie.

Produkcja podobnych membran filtracyjnych na dużą skalę nie powinna nastręczać trudności – w samym tylko laboratorium EPFL można by wytwarzać materiał na 80 000 maseczek miesięcznie.

Start-up o nazwie Swoxid już przygotowuje się do zaadaptowania technologii z laboratorium na skalę przemysłową.

Jak mówi Endre Horváth, główny autor artykułu i współzałożyciel firmy Swoxid, podobne filtry mogą być również wykorzystywane w zastosowaniach związanych z uzdatnianiem powietrza, takich jak systemy wentylacji i klimatyzacji.

źródło:

Zobacz więcej