RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

400 dolarów tygodniowo dla bezrobotnych. Rozporządzenie z podpisem prezydenta Trumpa

„To są pieniądze, których oni potrzebują i które jednocześnie dają im motywację do powrotu do pracy" (fot. źródło: Twitter/@realDonaldTrump)

Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze, wprowadzające kolejne środki pomocy dla osób najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Sygnowany przez prezydenta USA dokument nie wymaga głosowania w Kongresie.

Koronawirus w USA: Eksperci apelują o zakładanie maseczek

Powszechne noszenie maseczek może do 1 grudnia uchronić przed śmiercią na Covid-19 nawet ok. 70 tys. Amerykanów - wynika z modelu University of...

zobacz więcej

O kolejnym wsparciu podczas pandemii Trump poinformował na konferencji prasowej w swoim klubie golfowym w Bedminster w stanie New Jersey. Najważniejszym punktem rozporządzenia jest przedłużenie pomocy finansowej dla bezrobotnych w wysokości 400 dolarów tygodniowo.

Pod koniec lipca wygasł przepis, zgodnie z którym osoby, które straciły pracę w trakcie pandemii, otrzymywały do zasiłku dla bezrobotnych dodatkowe 600 dol. tygodniowo. Demokraci chcieli przedłużenia tej ustawy, jednak Republikanie argumentowali, że tak wysoka kwota może zniechęcać do poszukiwania pracy.

W związku z tym Trump zdecydował o dodatkowym zasiłku w wysokości 400 dol. tygodniowo. – To są pieniądze, których oni potrzebują i które jednocześnie dają im motywację do powrotu do pracy – mówił Trump podczas sobotniej konferencji prasowej.


Trump postanowił też o obniżeniu podatków dla osób zarabiających mniej niż 100 tys. dolarów rocznie. Rozporządzenie mówi też o zawieszeniu spłat kredytów studenckich oraz o ochronie osób, zagrożonych eksmisją.

Rozporządzenie wykonawcze prezydenta USA, w przeciwieństwie do zwykłej uchwały, nie wymaga głosowania w Kongresie, który może jednak uchwalić ustawę unieważniającą lub zastępującą rozporządzenie. Podlega to jednak prawu prezydenckiego weta. Może także zostać unieważnione przez Sąd Najwyższy, jeśli jest sprzeczne z konstytucją.

źródło:

Zobacz więcej