RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Sprawa jest prosta. To przestępstwo kryminalne”. Prawnik napadniętego działacza pro-life o „Margot”

– Na nagraniu widać furię, z jaką działał – podkreśla dr Bartosz Lewandowski (fot. yt/Fundacja Pro Tv)

– Doszło tu do bezwzględnego naruszenia nietykalności cielesnej i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Doszło do przewrócenia, poturbowania człowieka. Na nagraniu widać furię, z jaką tych kilka osób działało. (…) W mojej ocenie osoba podejrzana uchodzi za bohatera tylko z tego tytułu, że utożsamia się z ruchem, który jest ideologicznie niechętny obecnym władzom – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info dr Bartosz Lewandowski, pełnomocnikiem działacza Fundacji Pro – Prawo do Życia, napadniętego przez Michała Sz. ps. „Margot”.

„Do tej pory tęczowi bandyci byli bezkarni”. Szef Fundacji Pro o zatrzymaniu „Margot”

– Prokuratura i policja wreszcie zadziałały tak jak należy. Miejsce bandytów jest w więzieniu. Oczywiście, zanim nie zapadnie wyrok sądu, ten...

zobacz więcej

– W sprawie dotyczącej Michała Sz. ps. „Margot”, który powołuje się na odmienną tożsamość płciową sprawa jest bardzo prosta. Mamy do czynienia z przestępstwem kryminalnym, przestępstwem polegającym na stosowaniu przemocy wobec drugiej osoby, jeszcze z użyciem noża, spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu, niszczeniu mienia. W mojej ocenie osoba podejrzana uchodzi za bohatera tylko z tego tytułu, że utożsamia się z ruchem, który jest ideologicznie niechętny obecnym władzom – powiedział dr Lewandowski z instytutu Ordo Iuris.

Jak stwierdził, z prawnego punktu widzenia sytuacja jest zupełnie jasna.

– Sprawa jest o tyle prosta, że zostały postawione zarzuty. Jest tam kilka osób zidentyfikowanych, ale też i takie, których tożsamość nie została ustalona przez prokuratora, dlatego też zastosowano areszt z uwagi na realną obawę matactwa. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie prokurator będzie decydował albo o wyłączeniu postępowania względem Michała Sz. do odrębnego postępowania i skierowania aktu oskarżenia albo będzie wnioskował o dalsze przedłużenie aresztu, żeby zakończyć postępowanie względem wszystkich sprawców ataku na działacza pro-life – mówił prawnik.

Jak dodał, sprawa jest na etapie przygotowawczym, obowiązuje więc tajemnica śledztwa, stąd ma ograniczone możliwości mówienia o szczegółach. Na razie gromadzony jest materiał dowodowy.

Prawnika zapytaliśmy również o to, jakich szkód doznał napadnięty przez „Margot” działacz pro-life.

Hasła na furgonetce demolowanej przez „Margot” były legalne. Przypominamy postanowienie sądu

„Każdy obywatel ma zagwarantowane w konstytucji prawo do swobodnej, nawet mocnej wypowiedzi i wypowiadania sprzeciwu przeciwko edukacji seksualnej...

zobacz więcej

– Doszło tu do bezwzględnego naruszenia nietykalności cielesnej i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Doszło do przewrócenia, poturbowania człowieka. Na nagraniu widać furię, z jaką tych kilka osób działało, widać kopanie, przewracanie, uderzanie w twarz działacza pro-life, który przecież nie podejmował żadnych agresywnych działań, nie chciał by doszło do rękoczynów, a w gruncie rzeczy stał się workiem treningowym dla napastników. To, że skutek tego działania był jedynie taki, to chyba cud, a na pewno kwestia tego, że napastnicy nie chcieli zadać mu większych obrażeń. Wyraźnie to widać – mówił Lewandowski.

– Jest śmieszne, że to Michał Sz., jest przedstawiany jako ofiara reżimu. W sprawie, w której nie mielibyśmy bojówek lewicowych, sąd i opinia publiczna nie mieliby wątpliwości, że areszt jest zasadny. W związku z tym jednak, że mamy do czynienia z głośnym działaczem, który słynie z prowokacji, wytoczono działa wskazujące, że polskie państwo, prokuratura i sąd nie przestrzegają prawa – dodał.

Prawnik odniósł się także do motywów, jakie mogą przyświecać środowiskom, które robią z Michała Sz. ofiarę.

Przemoc wobec człowieka za poglądy. Jak wyglądał atak „Margot”

Lewicowi politycy i sprzyjające im media próbują ukazać Michała Sz. ps. „Margot” jako ofiarę opresyjnego państwa. Tymczasem „Margot” został...

zobacz więcej

– To środowisko tak naprawdę nie patrzy na kwestie merytoryczne i prawne, ich działania są motywowane ideologią, i to bardzo silnie. Środowiska te prowokują starcia z policją po to, by wykazać w mediach zachodnioeuropejskich, że w Polsce policja stosuje przemoc w stosunku do środowisk ideologicznie zbliżonych do ruchu LGBT. To bardzo wyraźnie widać po wpisach działaczy tego ruchu np. Barta Staszewskiego. To połączenie manipulacji, dezinformacji oraz nawoływania do starć z policją, masowych protestów. To po prostu niepokojące i niebezpieczne – powiedział Lewandowski.

Prawnik zwrócił uwagę na kłamstwa, które w przestrzeni publicznej są rozpowszechniane jakoby „Margot” został aresztowany zawieszanie flag LGBT na warszawskich pomnikach.

– To jest nieprawdą, natomiast zostało to podchwycone zarówno przez agencję Reutera, jak i przedstawicieli Komisji Europejskiej. To pokazuje, że taki poziom manipulacji i dezinformacji ma określony cel, a jest nim uderzenie w prestiż i renomę państwa polskiego, przedstawienie Polski jako kraju „homofobicznego”. To coś absolutnie niedopuszczalnego i należy się temu sprzeciwiać. Chodzi tu o spowodowanie pewnego napięcia pomiędzy władzą a protestującymi, pokazanie, że władza stosuje przemoc i tłamsi postulaty środowisk LGBT – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej