RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Michał Wójcik: Europejski komisarz musi zrozumieć, że w Polsce mamy niezależny sąd

Wiceminister odniósł się do sobotniego wpisu na Twitterze komisarz Dunji Mijatović (fot. twitter.com)

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy musi zrozumieć, że w Polsce funkcjonuje niezależny sąd, są niezawiśli sędziowie, a wyroków nie ustala się poza naszymi granicami - napisał na swoim Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister odniósł się do sobotniego wpisu na Twitterze komisarz Dunji Mijatović, w którym apelowała o „natychmiastowe uwolnienie” Michała Sz., znanego jako Małgorzata Sz. ps. „Margot”, wobec którego sąd zastosował w piątek dwumiesięczny areszt. Zdaniem komisarz, ten fakt wysyła niepokojący sygnał, jeśli chodzi o wolność słowa w Polsce i prawa osób LGBT. Jak dodała, aktywista został zatrzymany za „zablokowanie propagującej nienawiść furgonetki anty-LGBT oraz nałożenie tęczowych flag na warszawskie pomniki”.


Wójcik skomentował, że wyroków dotyczących Polski nie ustala się „poza naszymi granicami”. „Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy musi zrozumieć, że w Polsce funkcjonuje niezależny sąd, są niezawiśli sędziowie, a wyroków nie ustala się poza naszymi granicami. Na tym polega praworządność. Nie będzie zgody na atakowanie funkcjonariuszy policji i przemoc wobec ludzi” - napisał na swoim Twitterze.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. W piątek, uwzględniając zażalenie prokuratury, sąd zastosował dwumiesięczny areszt tymczasowy.

źródło:

Zobacz więcej