RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceszef MSZ: Apeluję do pani komisarz, by nie wywierała politycznej presji na sędziów

Paweł Jabłoński odniósł się do apelu komisarz ds. praw człowieka RE o uwolnienie Michała Sz. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Decyzję o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego o pobicie i rozbój podjął niezawisły sąd – napisał na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odpowiadając na apel komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunji Mijatović o natychmiastowe uwolnienie Michała Sz., ps. Margot. Jabłoński zwrócił się do pani komisarz, by „nie wywierała politycznej presji na sędziów”.

„Politycy opozycji stoją po stronie bandytyzmu”. Ziobro o sprawie Michała Sz.

– Politycy opozycji stoją po stronie bandytyzmu, a obrona bandytyzmu jest rzeczą niesłychaną; wzywam ich do tego, by przeprosili funkcjonariuszy...

zobacz więcej

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović zaapelowała w sobotę o „natychmiastowe uwolnienie” Michała Sz., ps. Margot, wobec którego sąd zastosował w piątek dwumiesięczny areszt.

Zdaniem komisarz, ten fakt wysyła niepokojący sygnał, jeśli chodzi o wolność słowa w Polsce i prawa osób LGBT.

Swoje stanowisko komisarz ds. praw człowieka Rady Europy wyraziła na Twitterze. Twierdzi, że aktywista LBGT został zatrzymany za „zablokowanie propagującej nienawiść furgonetki anty-LGBT oraz nałożenie tęczowych flag na warszawskie pomniki”.

Również na Twitterze odpowiedzi udzielił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. „Decyzję o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego o pobicie i rozbój podjął niezawisły sąd, zgodnie z wieloletnią linią orzeczniczą w takich sprawach. Apeluję do pani komisarz Dunji Mijatović, by powstrzymała się od takich komentarzy i nie wywierała politycznej presji na sędziów” – napisał. W związku z decyzją sądu, w piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją – zaatakowany został m.in radiowóz. Policja zatrzymała łącznie 48 osób. W sprawie zatrzymanych interweniowali na komisariatach policji posłowie KO oraz Lewicy.

źródło:

Zobacz więcej