RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Politycy opozycji stoją po stronie bandytyzmu”. Ziobro o sprawie Michała Sz.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odtworzył film, na którym nagrano całe zajście (fot.PAP/Radek Pietruszka)

– Politycy opozycji stoją po stronie bandytyzmu, a obrona bandytyzmu jest rzeczą niesłychaną; wzywam ich do tego, by przeprosili funkcjonariuszy służb, a przede wszystkim człowieka, który został zaatakowany – mówił o sprawie aresztowanego w piątek Michała Sz. szef MS Zbigniew Ziobro.

Komisarz ds. praw człowieka RE chce uwolnienia Michała Sz. "Nie jest aktywistą, a przestępcą"

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović zaapelowała w sobotę o „natychmiastowe uwolnienie” Michała Sz., ps. „Margot”, wobec którego...

zobacz więcej

Według prokuratury, Michał Sz. – przedstawiający się jako Małgorzata Sz. „Margot” – podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego w piątek dwumiesięczny areszt tymczasowy, uwzględniając zażalenie prokuratora.

Na sobotniej konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odtworzył film, na którym nagrano całe zajście. Zdaniem ministra, taki czyn „w sposób naturalny u każdego przyzwoitego człowieka winien budzić odruch potępienia”.

– Organy ścigania zrobiły to, co do nich należy, to, co polskie prawo w takim wypadku nakazuje. Podjęły postępowanie, ustaliły sprawców i doprowadziły do zatrzymań, zostały skierowane wnioski o tymczasowe aresztowanie i niezawisły sąd tymczasowe aresztowanie zastosował – wymieniał minister.

Para aktywistów LGBT sposobem „na prześladowanie” zebrała już blisko 200 tys. zł

„Potrzebny nam hajs na opłacenie prawników, którzy pomagają w sądzie w sprawie Margot” – alarmuje w opisie internetowej zbiórki Zuzanna Madej,...

zobacz więcej

Jak dodał, następnie okazało się, że „politycy opozycji nie stoją po stronie prawa, nie stoją po stronie niezawisłych sądów, nie stoją po stronie napadniętego, bezbronnego człowieka”.

– Stoją po stronie bandytyzmu i chuligaństwa i domagają się tolerancji, zrozumienia, akceptacji i pewnie w finale uniewinnienia jednego ze sprawców tego kryminalnego czynu – mówił minister. Jego zdaniem, to rzecz „absolutnie niesłychana”.

– Nie sądziłem, że dojdzie do takich czasów w Polsce, żeby politycy opozycji nie wstydzili się mówić takich słów, jakie mówią, kierować zarzutów pod adresem nie tylko policji, nie tylko prokuratury, ale nawet tych sądów, które całkiem niedawno wychwalali pod niebiosa, mówiąc o niezawisłych sądach – powiedział.

Zdaniem Ziobry, w tym przypadku nikt nie powinien mieć wątpliwości, kto był sprawcą, a kto ofiarą.

Aktywista LGBT aresztowany w cieniu protestów. Mamy stanowisko prokuratury

Michał Sz. jest podejrzany o dokonanie czynu chuligańskiego, polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro...

zobacz więcej

– To jest bandytyzm, a obrona bandytyzmu przez polityków jest rzeczą niesłychaną i wzywam ich do tego, aby przeprosili funkcjonariuszy policji, prokuratury, sądów i przeprosili przede wszystkim człowieka, który został napadnięty i przeprosili tych ludzi, którzy z boku to wszystko widzieli i byli przerażeni tym, co się dzieje w środku Warszawy – powiedział minister.

W związku z decyzją sądu, w piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest, w wyniku którego policja zatrzymała łącznie 48 osób. Działania z urzędu ws. tych wydarzeń podjął RPO Adam Bodnar. Z kolei o natychmiastowe uwolnienie „Margot” zaapelowała w sobotę komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović.

źródło:

Zobacz więcej