RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Samobójczy zamach bombowy w Somalii. Eksplodował samochód-pułapka [WIDEO]

W zamachu zginęło co najmniej 8 żołnierzy, a 14 odniosło rany (fot.Sadak Mohamed/Anadolu Agency/Getty Images/ zdjęcie ilutracyjne)

W sobotę do południa w stolicy Somalii, Mogadiszu doszło do samobójczego zamachu bombowego przed jednostką wojskową – podało ministerstwo obrony tego kraju. Zginęło co najmniej 8 żołnierzy, a 14 odniosło rany – podkreślono w komunikacie.

17 ofiar śmiertelnych katastrofy Boeinga w Indiach. Po wylądowaniu samolot spadł ze zbocza

Co najmniej 17 osób zginęło, a 123 zostały ranne w wypadku samolotu lądującego w piątek podczas ulewnego deszczu w Kalikacie na południu Indii....

zobacz więcej

Zaatakowana została baz wojskowa w pobliżu stadionu. Samochód-pułapka eksplodował przy bramie wiodącej do jednostki.

Trwa akcja ratunkowa. Na miejscu są ratownicy medyczni.

– To musiał być zamach samobójczy z wykorzystaniem samochodu. Moją główną troską jest teraz przewiezienie wszystkich, którzy ucierpieli, do szpitala – powiedział w rozmowie z agencją Reutera burmistrz Mogadiszu Abdullahi Mohamud.

To kolejny zamach, do jakiego dochodzi w Mogadiszu. 4 lipca w tym mieście zamachowiec samobójca wjechał samochodem w punkt kontrolny przed wjazdem do portu. Za zamachem stała powiązana z Al-Kaidą islamistyczna grupa Al-Szabab, która dokonywała w przeszłości podobnych ataków zarówno w stołecznym Mogadiszu, jak i w Baydhabo, chociaż w ostatnim czasie – zdecydowanie rzadziej. Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli straty w ostatnich latach, ich zgrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach kraju. Walczą oni o narzucenie Somalii szariatu i obalenie prozachodniego rządu.

Najkrwawszy w historii Somalii podwójny zamach przy użyciu dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi, do którego doszło w październiku 2017 roku w Mogadiszu, kosztował życie 512 osób; 295 osób zostało rannych.

źródło:

Zobacz więcej