RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Skazany za znęcanie się nad bliskimi uciekł do Norwegii. Siedzi w tamtejszym areszcie

Sąd uznał, że zmiana miejsca pobytu w celu uniknięcia kary jest w przypadku zatrzymanego wysoce prawdopodobna (fot. Sean/Gallup GettyImages)
Sąd uznał, że zmiana miejsca pobytu w celu uniknięcia kary jest w przypadku zatrzymanego wysoce prawdopodobna (fot. Sean/Gallup GettyImages)

Najnowsze

Popularne

Na podstawie wydanego przez polskie władze Europejskiego Nakazu Aresztowania norweska policja zatrzymała Polaka skazanego w 2012r. przez sąd w Białogardzie na rok i cztery miesiące więzienia za znęcanie się nad bliskimi. Sąd w Vestfold zastosował wobec Polaka czterotygodniowy areszt. Zatrzymany twierdzi, że już odsiedział wyrok.

Rafał Gaweł może nie być ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania

Ścigany listem gończym Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, otrzymał norweskie obywatelstwo –...

zobacz więcej

Poszukiwany mieszkał w Norwegii od ponad czterech lat nie mając ani stałej pracy, ani stałego miejsca pobytu.

Podczas rozpatrywania wniosku norweskiego prokuratora zatrzymany stwierdził, że w wydanym w Polsce ENA nie zawarto informacji o tym, że już odbył swoją karę.

Podsądny twierdził, że odsiedział w więzieniu 9 miesięcy, po czym został zwolniony za dobre sprawowanie. Mówił, że miało to miejsce w 2016 r., ale nie był sobie w stanie przypomnieć, kiedy dokładnie. Do Norwegii miał się udać po zwolnieniu.

Tamtejszy sąd oparł się jednak na informacjach podanych we wniosku, zaś uznając wysokie prawdopodobieństwo udania się poszukiwanego w inne miejsce w Norwegii lub za granicą w celu uniknięcia odbycia kary – lub pozostałej jej części.

Informujący o zdarzeniu portal resett.no zauważa, że po wejściu w życie nowego porozumienia o nakazach aresztowania między Norwegią a UE przekazywanie zatrzymanych na podstawie ENA osób będzie następowało znacznie szybciej.

Według niektórych informacji właśnie w Norwegii miała się ukryć inna osoba skazana przez polski sąd. Chodzi o założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafała Gawła, który w 2019 r. został skazany na dwa lata więzienia za oszustwa. Informowano wówczas, że Gaweł nie może być ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania ponieważ Norwegia nie jest członkiem UE. Miał również otrzymać norweskie obywatelstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej