RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomóżmy pszczołom przetrwać. Czekamy na Wasze zdjęcia

Fotografie pszczół można przesyłać na twoje@tvp.info (fot. Twoje Info; zdjęcie nadesłane przez Czytelnika)

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat bez pszczół. W Polsce jest ich blisko 500 gatunków, a ich pracowite życie powinniśmy szczególnie chronić. 8 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pszczół.

O czym bzyczą pszczoły w ulu? Badacze tłumaczą pszczele sygnały

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula, czy...

zobacz więcej

W związku z Wielkim Dniem Pszczół platforma Twoje Info zachęca do wysyłania zdjęć pszczół, które spotykamy w naszym codziennym życiu np., na naszym balkonie czy w ogrodzie na kwiatach i innych roślinach lub na słodyczach. Fotografie można przesyłać na adres twoje@tvp.info lub na naszego Facebooka Twoje Info.

Społeczeństwo także może pomóc pszczołom poprzez zakładanie miejsc, w których rosną rośliny dostarczające tym owadom pokarm. Do akcji pomocy dla nich przyłączyły się ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, muzea i gminy. 8 sierpnia w tych miejscach organizowane są m. in. warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących, warsztaty z sadzenia roślin, spotkania z pszczelarzem, degustacje miodu, gry terenowe, pokazy itp. Wejście na takie wydarzenie jest darmowe.

Dzięki wiedzy zdobytej na warsztatach każdy może pomóc pszczołom i posadzić na podwórku albo na balkonie takie kwiaty, które dają pszczołom nektar i pyłek. Nie tylko urozmaicą one pokarm pszczół, ale i upiększą otoczenie.

Tysiące martwych pszczół i trzmieli w Warszawie. Ekspert wyjaśnia

Od początku lipca w Warszawie możemy spotkać tysiące martwych pszczół i trzmieli w parkach, na chodnikach czy na balkonach. – Owady te nie mają co...

zobacz więcej

Wypalanie traw oraz suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin wpływa na populacje pszczół. W tych miejscach często przebywają pszczoły dziko żyjące, zarówno postaci dorosłe, jak i poczwarki, a nawet larwy. Powinniśmy zwracać na to uwagę, aby nie doprowadzić do ich wyniszczenia i ich nie zabijać.

W Polsce święto zainaugurowano w 2013 roku. Pomysłodawcą akcji była Akademia Przyjaciół Pszczół. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas pierwszej edycji do zabawy przyłączyło się ponad 100 placówek edukacyjnych z całej Polski, które zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci. Uczestnicy m. in. posadzili rośliny przyjazne pszczołom.

źródło:
Zobacz więcej