Rosyjska dezinformacja: Raport Departamentu Stanu USA potwierdza obserwacje polskich służb

W walkę informacyjną przeciwko Polsce włączają się oficjalni przedstawiciele FR w tym Putin (fot. Mikhail Klimentyev/TASS via Getty Images)

Raport amerykańskiego Departamentu Stanu, o rosyjskim „propagandowym ekosystemie” do szerzenia dezinformacji w USA i innych krajach Zachodu koresponduje z obserwacjami polskich służb specjalnych – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Czaputowicz: Rosja wykorzystuje pandemię do szerzenia dezinformacji. To niepokoi NATO

– Dezinformacja i zagrożenie ze strony Rosji w czasie pandemii koronawirusa niepokoi NATO – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek...

zobacz więcej

– Raport amerykańskiego Departamentu Stanu na temat działań dezinformacyjnych prowadzonych przez Rosję koresponduje z obserwacjami polskich służb specjalnych oraz identyfikowanymi działaniami Kremla prowadzonymi przeciwko RP. Polska, USA i, szerzej, państwa NATO są stałym celem wrogich działań informacyjnych Federacji Rosyjskiej – ocenił Żaryn w rozmowie z PAP.

Zdaniem rzecznika Rosja od lat prowadzi działania informacyjne wymierzone w Polskę, jednak od czasów wojny przeciwko Ukrainie i aneksji Krymu działania takie stały się bardziej intensywne.

– Walka informacyjna przeciwko RP wzmogła się jeszcze, gdy NATO zdecydowało o wzmocnieniu wschodniej flanki i obecności sojuszniczej między innymi w Polsce – stwierdził Żaryn.

Według niego najważniejszymi wątkami eksploatowanymi przez Rosję w odniesieniu do Polski są działania na rzecz osłabiania wizerunku RP na arenie międzynarodowej, destabilizowanie relacji polsko-amerykańskich - szczególnie w obszarze współpracy militarnej – oraz podważanie jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego i wiarygodności gwarancji sojuszniczych w ramach Paktu.

Wśród tych wątków przewijają się również przedstawianie Polski, jako kraju „tworzącego problemy” na arenie międzynarodowej, sianie chaosu informacyjnego, paraliżowanie Polaków strachem przed wojną i ukazywanie nas, jako narodu niewdzięcznego wobec Rosji, ale też zakłamywanie historii Polski, w szczególności w obszarze relacji z Kremlem i polaryzowanie polskiego społeczeństwa przez podsycanie skrajnych postaw i sporów.

Żaryn ocenił, że w ramach osiągania swoich celów Rosja prowadzi wymierzone w Polskę ataki informacyjne, propagandowe, a także działania dezinformacyjne. – W walkę informacyjną przeciwko RP włączają się oficjalni przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, nie wyłączają prezydenta FR Władimira Putina – wskazał.

Szef Pentagonu: Umowa z Polską zwiększy odstraszanie Rosji

Szef Pentagonu Mark Esper poinformował o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił,...

zobacz więcej

– Rosja swoje działania prowadzi również przy pomocy mediów i mediów społecznościowych, a także podmiotów działających między innymi w obszarze kultury, historii, instytucji naukowych – zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. W jego ocenie działania informacyjne wobec Polski mają charakter stały i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach sytuacja uległa zmianie.

Opublikowany w środę przez DS USA raport „Filary rosyjskiego ekosystemu informacji i propagandy” skupia się w szczególności na wykorzystaniu tej sieci przez rosyjski rząd do rozpowszechniania dezinformacji o pandemii koronawirusa na całym świecie.

Pięć filarów to oficjalne komunikaty rządowe, finansowani przez państwo nadawcy o międzynarodowym zasięgu, jak Sputnik czy RT, wspieranie źródeł, które nie są w jawny sposób powiązane z Rosją, jak prorosyjskie think-tanki czy serwisy informacyjne, wykorzystywanie mediów społecznościowych do podsycania sporów w nich, a w konsekwencji do podważania zaufania do instytucji państwowych oraz dezinformacja poprzez hakowanie stron internetowych czy podszywanie się pod strony znanych mediów.

„Kreml ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za rozwijanie tych taktyk i platform w ramach swojego podejścia do wykorzystywania informacji jako broni” – napisano w raporcie.

źródło:

Zobacz więcej