RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w USA: Eksperci apelują o zakładanie maseczek

Do piątku z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 161 tys. osób (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Powszechne noszenie maseczek może do 1 grudnia uchronić przed śmiercią na Covid-19 nawet ok. 70 tys. Amerykanów - wynika z modelu University of Washington w Seattle. Eksperci apelują o zakładanie ich za każdym razem przy wyjściu z domu.

USA: Ponad 1,2 tys. zgonów na Coivid-19 w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1 262 zgony z powodu koronawirusa i kolejnych 53 158 przypadków zakażenia – podał...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Rzadko widzi się, by tak wielki wpływ miało coś tak prostego i taniego dla każdego - stwierdził w stacji CNN doktor Christopher Murray z University of Washington.

Do piątku z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 161 tys. osób. Model University of Washington przewiduje, że zachowując obecny trend do 1 grudnia liczba ta może sięgnąć blisko 300 tys.

Jeśli Amerykanie zaczną jednak powszechnie zakładać maseczki, to bilans ten do tego czasu będzie mniejszy o ok. 70 tys. W przypadku znoszenia ograniczeń śmierć poniesie natomiast ok. 400 tys. osób.

– Ten wirus tak po prostu nie zniknie. Wirus jest z nami i musimy się z nim zmierzyć, a najprostszą rzeczą jaką może zrobić każdy z nas jest założyć maseczkę. Proszę wszystkich o zakładanie ich każdego dnia - stwierdził w CNN doktor William Schaffner, specjalista od chorób zakaźnych z centrum medycznego Vanderbilt University w Nashville.

W 39 stanach, oraz w stołecznym Waszyngtonie i na Portoryko, regionalne władze nakazały zakładanie maseczek ochronnych poza domem. Zabronione są także imprezy masowe. Po poprawie późną wiosną w lecie w USA znów regularnie rejestruje się ponad tysiąc zgonów na Covid-19 dziennie.

źródło:

Zobacz więcej