RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bush wyda książkę z namalowanymi przez siebie portretami imigrantów

Były prezydent USA George W. Bush (fot. PAP/EPA/ALYSSA POINTER)

Na emeryturze były prezydent USA George W. Bush oddaje się swojej pasji – malarstwu. Jego najnowsza książka zawierać będzie 43 namalowane przez niego portrety imigrantów. Ma zostać opublikowana w marcu 2021 roku.

Kobieta odkryła, że w jej kuchni wisi obraz wart 6 milionów

Mieszkanka Compiègne w północnej Francji odkryła, że obraz wiszący w jej kuchni, to XIII–wieczny zabytek wart nawet 6 mln euro. Tablica okazała się...

zobacz więcej

Książka będzie nosić tytuł „Jeden wśród wielu; portrety imigrantów do USA”. Do obrazów załączone będą także biografie sportretowanych, oczywiście pióra Busha.

To nie pierwsza taka publikacja byłego przywódcy USA – w 2017 roku wydał on zbiór obrazów przedstawiających weteranów wojskowych zatytułowany „Portrety odwagi”.

Bush – gospodarz Białego Domu w latach 2001–2009 – często chwalił wkład imigrantów w amerykańskie społeczeństwo. W 2018 roku mówił, że jest zaniepokojony poziomem amerykańskiej debaty na temat migracji.

„Chociaż zdaję sobie sprawę, że imigracja może być kwestią emocjonalną, to odrzucam założenie, że jest to kwestia partyjna. Jest to chyba najbardziej amerykańska kwestia i powinna nas jednoczyć” – pisze Bush we wstępie do nowej książki. „Mam nadzieję, że ta książka pomoże skupić naszą zbiorową uwagę na pozytywnym wpływie, jaki imigranci wnoszą w nasze państwo” – dodaje.

Książka w wersji z twardą oprawą oraz autografem kosztować ma 250 dolarów.

Portret autorstwa Jana Matejki wystawiony na aukcję

Obraz Jana Matejki „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” będzie licytowany 2 czerwca na aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art. „Arcydzieło wyceniono...

zobacz więcej

Dotychczasowe publikacje Busha – pamiętnik z Białego Domu oraz książka o jego ojcu, 41. prezydencie USA George'u H. W. Bushu – stały się bestsellerami.

Bush zaczął malować w 2009 roku, ale swoje nowe hobby długo utrzymywał w tajemnicy. Rodzinie mówił, że malowanie jest dla niego relaksujące i ma nadzieję, że zainspiruje innych do podejmowania się nowych wyzwań. Były prezydent zatrudnił nawet nauczyciela sztuki. Deklarował też, że chce odkryć swojego „wewnętrznego Rembrandta”.

Obrazy Busha upubliczniono po włamaniu się na konto e–mail jego siostry Dorothy Bush Koch w 2013 roku. Po hakerskim ataku – jak zauważa portal CNN – były prezydent „stał się mniej skrępowany” pokazywaniem publicznie swoich obrazów.

W prezydenckiej bibliotece Busha w Dallas zobaczyć można m.in. portrety jego autorstwa prezydenta Rosji Władimira Putina i dalajlamy, buddyjskiego przywódcy duchowego. Na jego stronie internetowej podziwiać można także obraz psa byłego przywódcy USA, Barneya.

źródło:

Zobacz więcej