Trump: w niedzielę telekonferencja w sprawie pomocy dla Libanu

Prezydent Donald Trump zapowiedział telekonferencję ws. pomocy dla Bejrutu (fot. PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL)

W niedzielę odbędzie się telekonferencja z prezydentem Macronem, przywódcami Libanu i przywódcami z innych części świata. Każdy chce pomóc! – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Caritas uruchamia zbiórkę dla mieszkańców Bejrutu. Apeluje o wsparcie

Caritas Polska rusza z pomocą do poszkodowanych z powodu eksplozji, do której doszło we wtorek w Bejrucie. Ponad 130 osób zginęło, a kilka tysięcy...

zobacz więcej

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że dołączy w niedzielę do telekonferencji z prezydentem Libanu i innymi światowymi przywódcami, aby omówić pomoc dla Libanu po niszczycielskiej eksplozji w bejruckim porcie – przekazuje Reuters.

Trump napisał na Twitterze, że rozmawiał osobno z prezydentem Libanu Michelem Aounem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, którzy wezmą w niej udział.

Powiedziałem Aounowi – dodał Trump – że trzy duże amerykańskie samoloty już lecą do Libanu, aby dostarczyć zapasy medyczne, żywność, wodę i personel medyczny.

Amerykańska Agencja ds.Rozwoju Międzynarodowego oświadczyła w piątek, że przekazała Libanowi pomoc w wysokości ponad 15 mln dolarów, w tym pomoc żywnościową dla 50 tys. osób na trzy miesiące oraz materiały medyczne i lekarstwa mogące wesprzeć 60 tys. osób. Agencja poprosiła siły powietrzne Stanów Zjednoczonych o dostarczenie tych ładunków do Libanu.

Biały Dom poinformował w piątek, że urzędnicy prezydenta pracują nad planem pomocy dla Bejrutu i Libanu.

Francja i inne kraje, w tym Polska, pospieszyły z pomocą doraźną dla Libanu, wysyłając na miejsce tragedii lekarzy, ekipy ratownicze oraz sprzęt medyczny i żywność.

W czwartek Macron odwiedził Bejrut i obiecał zorganizowanie międzynarodowej pomocy dla Libanu pod egidą ONZ. Zapewnił też mieszkańców Bejrutu , że pomoc w odbudowie miasta nie trafi w „skorumpowane ręce”.

Eksplozja w porcie stolicy Libanu we wtorek zabiła 154 osoby, zraniła ok. 5 tys. osób i zniszczyła część miasta. 300 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową.

źródło:

Zobacz więcej