RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy premier Peru zapowiada „natychmiastowe działania” w walce z koronawirusem

W piątek, w dniu, gdy nowy szef rządu odbył pierwszą naradę z ministrami, liczba wykrytych dotąd w Peru przypadków koronawiurusa przekroczyła 455 tys. (fot. PAP/EPA/Paolo Aguilar)

Gen. Walter Martos, nowo mianowany przez prezydenta Martina Vizcarrę premier Peru, zapowiedział w piątek, na pierwszym posiedzeniu rządu, że wobec nasilenia pandemii w kraju niezbędne są „natychmiastowe działania”, nie zaś „kreślenie długofalowych planów”.

Polscy misjonarze i klerycy w Peru zakażeni koronawirusem. Proszą o pomoc

Zakażeni koronawirusem są misjonarze z Polski i klerycy w peruwiańskim Iquitos. Choruje pochodzący z diecezji płockiej ks. Zbigniew Rembała,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

63–letni generał, specjalista w dziedzinie inżynierii i logistyki wojskowej z wielkim doświadczeniem, który przez ostatnie 10 miesięcy kierował ministerstwem obrony, został powołany na szefa rządu, gdy peruwiański Kongres, jednoizbowym parlament, odmówił we wtorek wotum zaufania gabinetowi mianowanego w połowie lipca ekonomisty Pedro Cateriano.

W opinii peruwiańskich komentatorów Cateriano, zwolennik liberalnej „szkoły chicagowskiej” w polityce gospodarczej, nie zdołał przekonać Kongresu do swego programu głównie dlatego, że nie miał niemal nic do powiedzenia na temat walki z pandemią Covid–19. W swym długim exposé poświęcił jej dosłownie 3 minuty, zajął się zaś wyłącznie przedstawieniem planu ożywienia gospodarki.

Wirus dusi amazońską dżunglę. Polskie misjonarki zbierają na tlen

Amazonia przegrywa walkę z koronawirusem. Pandemia dociera do nawet najbardziej odległych wiosek w peruwiańskiej dżungli. Brakuje podstawowych...

zobacz więcej

Pierwsza narada rządu o programie walki z epidemią

W piątek, w dniu, gdy nowy szef rządu odbył pierwszą naradę z ministrami, liczba wykrytych dotąd w Peru przypadków koronawiurusa przekroczyła 455 tys. Co najmniej 20 tys. zakażonych osób zmarło. Są to dane ogłoszone oficjalnie, ale niepełne. Z nawrotem ostrej fazy pandemii Covid–19 dziennie notuje się w kraju prawie 7,5 tysiąca nowych przypadków choroby.

Sytuacja w 33-milionowym kraju Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym jest tak trudna, że nowy premier na pierwszym miejscu w programie działań rządu postawił rozwiązanie problemu olbrzymich braków w tak podstawowym wyposażeniu szpitali, jak butle z tlenem. Ministrowie dyskutowali nad możliwościami zakupienia zagranicą fabryki butli tlenowych, co jednak, jak podkreślił premier Martos, wymaga czasu.

Od wielu tygodni przed sklepami ze sprzętem medycznym ustawiają się w stolicy kraju, Limie, kilometrowe kolejki. Ludzie czekają po wiele godzin, aby nabyć butle z tlenem dla ratowania życia swych bliskich. Cena takiej butli wzrosła w czasie pandemii co najmniej kilkakrotnie.

Za najważniejsze zadanie w walce z Covid–19 nowy rząd uznał zgodnie z kierunkiem „natychmiastowych działań” zaproponowanych przez nowego premiera zorganizowanie mobilnych ekip lekarzy specjalistów, którzy jako „ruchome grupy operacyjne” będą kierowani do rejonów o największym natężeniu pandemii.

Najbardziej brakuje w Peru specjalistów od intensywnej terapii. Premier Martos mówił na pierwszym posiedzeniu swego gabinetu o takich ekstremalnych sytuacjach, kiedy – jak na przykład w mieście Jaen – taki lekarz odwiedza szpital raz na tydzień.

źródło:

Zobacz więcej