RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomoc dla Libanu. Stany Zjednoczone przeznaczyły 15 mln dolarów

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek, że wyślą do Libanu – w formie pomocy dla poszkodowanych w wyniku eksplozji w składach bejruckiego portu – żywność i lekarstwa wartości 15 mln dolarów.

Saletra w porcie w Bejrucie pochodziła z rosyjskiego statku. Ustalenia Al-Dżaziry

Saletra amonowa, która we wtorek eksplodowała w Bejrucie, została skonfiskowana przez władze Libanu w 2013 roku na rosyjskim statku płynącym z...

zobacz więcej

Pomoc zostanie przekazana lokalnie przez armię Stanów Zjednoczonych i zapewnia przez trzy miesiące posiłki dla 50 tysięcy osób oraz lekarstwa i środki opatrunkowe dla 60 tysięcy osób – poinformowała amerykańska agencja pomocy międzynarodowej.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego wybuchu w porcie w Bejrucie wzrosła do 154 – podał w piątek minister zdrowia Libanu Hamad Hasan, cytowany przez libańską agencję NNA.

Według ministra, hospitalizacji wymagało około tysiąca spośród 5 tys. osób, które doznały obrażeń w wyniku eksplozji. Stan 120 z nich określany jest przez lekarzy jako poważny.

Nadal trwa poszukiwanie osób wśród gruzów zburzonych lub uszkodzonych budynków wokół portu. Agencja AP zaznaczyła, że poszukiwania zostały zintensyfikowane ostatniej nocy.

W Bejrucie pracują strażacy z Polski: 39 ratowników grup poszukiwawczych z Warszawy, Poznania, Łodzi, Nowego Sącza, czterech ratowników chemicznych oraz cztery psy. Ratownicy są przygotowani na siedem dni ciągłej pracy na miejscu.

źródło:

Zobacz więcej